Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Zihinsel Dizinleri Taklit Etmek

Zihinsel Dizinleri Taklit Etmek

Zihinsel dizinleri taklit etmeyi başaran bir insan, taklit ettiği kişinin elde ettiği başarıları elde edebilir. Kişisel gelişim dersleri kategorisinde, neden hep para kazanmak ve başarı üzerine yoğunlaşıyoruz diye merak ediyor olabilirsiniz. Para kazanmak bu dünyanın tüm dünyevi kapılarını açabilir. Para kazanmak size güzel bir yaşam olanağı tanır. Para olmadan bir insan ne yapabilir ki? Hayatın güzel elbiselere, güzel evlere güzel yemeklere ihtiyacı vardır der bilge Osho… Parası olmayan biri entelektüel olmak için sıra ve zaman bulamaz der. O sadece karnını doyurmayı düşünür. Sadece bunu düşündüğü içindir ki, hep bu döngü içinde kalır.

Başarıya Giden Yol
Bu nedenle kişisel gelişim derslerinde başarı ve tabi para kazanmak için bir çok motivasyon, farkındalık kazandırma çalışmaları yapılıyor. Örneğin para getirmeyen bir başarı da başarı değildir. Bir işi dünyada en iyi yapabilen biri olsanız da bunu para kazanmak için kullanamıyorsanız, hiçbir anlamı kalmaz. Zihinsel dizinleri taklit etmek, başarılı insanların başarılarına ulaşmak da bu nedenle önemlidir. Bir araba tamircisinin, arabayı nasıl bir ustalıkla tamir ettiğini hiç seyrettiniz mi? Ya da bir Maraş Dondurmacısının şovunu hiç izlediniz mi? İşlerini hızlı ve kusursuz yaparlar. Onlar gibi olmak için zihinsel dizinlerinin şifrelerini öğrenmeniz gerekir.

Onları çok dikkatlice izlemeniz gerekir. Hem de belki de günlerce izlemeniz gerekir. İşlerini büyük ustalıkla yapanları modellemek istediğinizde, onların hangi anda hangi duyularını ön plana çıkardıklarını izlemelisiniz. Çırak usta ilişkisi gibi düşünün. Ustalar böyle yetişmez mi? İnsanlar belirli sistemleri diğerlerinden daha çok kullanırlar. Görsel, dokunsal, işitsel gibi duyuları ne zaman kullandıklarını bilmeniz gerekir. Ama bu kez de kişisel gelişim dersleri arasında daha önemli öğrenmeniz gereken bir şey daha var.

Temsil Sistemleri Nedir
İnsanların temsil sistemleri farklıdır. Bazıları görselliği ön plana alırlar, zihinlerinde her şeyi resmederek anlarlar ve anlatırlar. Bazıları için işitme ön plandadır. Onlar işittikleri şeyleri daha çok ön plana alırlar. Bazıları da dokunsal temsil sistemlerinin öne alırlar. 20 yıl önce, ilk aşkı tarafından öpülen birinin temsil sistemi dokunsal ise 50 yıl da geçse o öpücüğü hep şimdiki andaymış gibi hissedebilir. Görsel temsilleri gelişmişse de bu kez o görüntüleri hatırlar, dokunma öpüşme hissini yaşamaz. İşitsel temsil sistemi gelişmişse, o zamanda duyduğu aşk sözcüklerini yıllar sonra da hatırlar. Bazı aşırı yetenekli kişilerde her 3 temsil sistemi de gelişmiştir. Model aldığınız kimselerin hangi temsil sistemi daha öndedir, bunun tespit edilmesi gerekir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları