Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Zamanı Nasıl Etkili Yönetirim?

Zamanı Nasıl Etkili Yönetirim?

Zamanı Nasıl Etkili Yönetirim?

Zaman insanların elindeki en değerli hazinedir. Tek servetiniz olan zamanı harcarken nasıl harcama yaptığınızı görmek adında elinize bir kağıt kalem almak ister misiniz?

  • Uyku
  • Çalışma
  • Dinlenme- Yemek
  • Kişisel Bakım

Listeye en çok yaptığınız etkinlikleri yazın ve 24 saatlik zaman hazinenizden her iş için dakika ya da saat hesabı yaparak paylar verin. Karşınıza çıkan tabloda aslında çalışma zamanınızın ne kadar az olduğunu fark ederek uyku saatlerinizi azaltmanız gerektiğini görebilir ya da dinlenme zamanlarında ne kadar fazla vakit kaybı yaşadığınızı fark edebilirsiniz.

Zamanı Etkili Bir Şekilde Yönetmek İçin…

  1. Öncelik Listesi Yapın!

Hayatınızda bazı konuların önceliği vardır. Örneğin öğrenci iseniz ders çalışmak sizin için bir önceliktir. Ama yeni çıkan dergileri takip etmek ya da evinize her gün misafir davet etmek sizin önceliğiniz olabilecek konular değildir. Önceliklerinizi her zaman daha fazla zamana yayın ve verim almak için en doğru zamanları seçin.

  1. Erken Kalkın!

Zamanı etkili kullanmak için zaman oluşturmanız gerekir. Yani uyuyarak zaman geçirdiğinizde zamanınızı etkili kullanmamış olursunuz. Erken kalktığınızda ise kullanabileceğiniz zaman artar. Erken uyanmak diğer işleriniz için ek zaman anlamına geldiği gibi dersleriniz ve işleriniz için de düzenli bir zaman dilimi oluşturmak anlamına gelecektir.

  1. Program Yapın!

Zamanı verimli kullanmak için en önemli ipuçlarının başında program yapmak geliyor. Yapacağınız tonlarca iş olabilir, erken kalkıyor olabilirsiniz. Ancak programınız yoksa düzensiz bir hayat tarzınız olacaktır. Zamanı doğru kullanamayıp tonlarca işinizi bitiremeyebilir ve programsız olmanızdan dolayı yeni işlerle uğraşmak zorunda da kalabilirsiniz.

  1. Zamanınızı Çalan Aktiviteleri Azaltın!

Arkadaş ortamında saatlerce oturuyor ve anlamsız zamanlar geçirmenize rağmen bir türlü kalkmak bilmiyorsanız zamanınızı etkili bir şekilde kullanamıyor demeksiniz. Hayatınızdaki zaman çalan aktiviteler çıkardığınızda asıl işlerinize daha fazla vakit kalacaktır.

  1. Kısa Yollar Bulmaya Çalışın!

Hayatta bazı aktiviteler fazla zaman alır. Ama kısa yollar bulduğunuzda bu aktiviteleri daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Örneğin, dersinizle alakalı bir kitap alarak okumanız hem ders çalışmanızı sağlayacak hem de kitap okumuş olacaksınız.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları