Kişisel Gelişim

Zaman Yönetimi ve Stres İlişkisi

Zamanınız kalmadığında ve bitirmeniz gereken işlerin çokluğuna baktığınızda sizde stres oluyor musunuz? Tam sınav esnasında en zor konulardan başlayarak soruları çözmeye başladınız ve birden sınav gözetmeni sürenizin çok az kaldığını söyledi. Bitirmediğiniz soruların çokluğu gözünüze takılıyor ve zorunlu stres yaşamaya mı başladınız? İşte bütün bu sorunlar zaman yönetimini doğru bir şekilde ayarlayamamaktan kaynaklanıyor. Stres yaşayarak kendinize ve biriken işlerinize zarar vermek istemiyorsanız zaman yönetimi yaparak stresi ortadan kaldırabilirsiniz.

  1. Zamanınızı Ölçüp Tartın!

Zaman çok değerli bir hazinedir. Bu nedenle hazinenizi nasıl kullanacağınıza dikkat etmeli ve ona göre bir ayarlama yapmalısınız. İş hayatınızdan gündelik hayatınıza kadar her aktivitenizde ne kadar zamanınız olduğunu düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Örneğin otobüslerin zamanları bellidir. Zamanında otobüs durağında olmadığınızda otobüsü kaçırırsınız. Otobüsü kaçırmamak için mecburen işlerinizi ayarlayarak durağa gelmeniz gerekir. Zamanı ölçüp tartmakta bunun için önemlidir.

  1. Zamanınızı Parçalara Bölün!

Sabah, öğle, ikindi, akşam ve gece gibi pek çok zaman kavramı bulunuyor. Ancak siz hayatınızı bu birkaç kavrama sığdırmamalısınız. Mesela sabah kalktığımda kahvaltı yapacağım, ders çalışacağım dediğinizde zamanınızı tam belirlemiş olmazsınız. Ancak sabah 7:00’de uyanacağım. 7:15’te kahvaltı yapacağım. 8:00’de ders çalışmaya başlayacağım dediğinizde sabah dediğiniz zamanı da parçalara bölmüş ve bütün zamanı netleştirmiş olursunuz.

  1. İşlerinizin Zamanlarını Not Edin!

İş hayatında ya da gündelik hayatta yapmanız gereken bazı işler vardır. Her işin belirli bir zamanı olması zamanı daha iyi kullanmanızı sağlar. Mesela ders çalışma zamanı bellidir, yemek yeme zamanı bellidir, çarşıya çıkma zamanı bellidir. Bu durumları zamanları ile not ettiğinizde işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca geciken işler nedeniyle stres yaşamazsınız.

Zamanınız yetmediğinde ve az bir zaman kaldığını öğrendiğinizde stres doğal olarak ortaya çıkan bir duygu olacaktır. Bu duygu ile birlikte karmaşa, terleme, karamsarlık, yorgunluk ve işi bırakma isteği gibi pek çok hissi de aynı anda yaşayabilirsiniz. Hatta bu stresle birlikte ağlamak isteyebilir, üzülebilir ve kendinizi suçlu hissetmeye başlayabilirsiniz. Böyle durumlarda yeniden bir zaman yönetimi yapmanız motivasyonunuzu artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu