Ana Sayfa / Genel / Zaman Teorisi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Zaman Teorisi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Albert Einstein ondan sonra gelecek olan bilim adamlarının kafasını karıştıran ve birçok soru işaretine neden olan hatta filmlere konu olan teorisini sundu ve her şeyi altüst etti. İzafiyet teorisi ile adeta ortamı yıkıp geçen Einstein ve Zaman Teorisi hakkında en garip bilgileri ele alacağız.
Işık hızının boyutu ne olursa olsun boşlukta görülebilmektedir.


İlk teorem olan Işık hızının hızı ne olursa olsun gözlemci tarafından görülebilirdir.
Gözlemci her ne ile uğraşırsa uğraşsın yer Fizik kuralları herkes için eşittir.

İkinci teoreminde ise Einstein, gözlemci ister sabit dursun isterse hareket halinde olsun her ne işle uğraşırsa uğraşsın fizik kuralları herkes için eşit şekilde gerçekleşmektedir.

Zamanın Akışı

Bir sonraki teoreminde Einstein oldukça ürkütücü teoremini ileri sürüyor. Ona göre insan çok hızlı hareket etse ve bu hızla günlük aktivitelerini gerçekleştirse veya yer çekiminin farklı olduğu bir ortamda yaşamaya başlarsa zaman o kişi için çok daha yavaş akacaktır.

Bu teoreme göre saatler nasıl çalışacak?
Tıpkı her şey gibi saat de yavaş ilerleyecek fakat biz bunun farkına varamayacağız çünkü beynimizde buna ayak uyduracak. Fakat bizi izleyen herkes bunu görebilecek ve zamanın bizim için yavaş aktığını görebilecek.

Örnekler ile Açıklayalım

Mehmet ve Ahmet tek yumurta ikizi kardeştirler ve ikisi de aynı gün, aynı saat ve aynı dakikada doğup 40 yaşına ulaşmışlardır. Tüm hayatları boyunca her şeyleri aynıdır.

Mehmet bir uzay gemisine binip çok hızlı şekilde uçmaya başlamıştır.

Ahmet’te dünyada kalıp günlük aktivitelerine devam etmiş ve hayatını sürdürmüştür.

Mehmet kendi hesaplarına göre 5 yıl sonra dünyaya dönmektedir.

Mehmet yaptığı zaman hesaplamasına göre 5 yıl sonra evine döndü. Sizce Ahmet’in yaşı değişmiş midir?

Değişiklik gerçekleşti.

Mehmet uzaya gittiğinde zaman dünyadakine oranla çok yavaş aktı. Şöyle ki dünya da 2 saat geçmiş ise uzayda sadece 45 saniye geçmiştir neredeyse yarısı. Bu bağlamda Ahmet Mehmet’ten çok daha yaşlı oldu.

Peki, uzay gemisinin hızı artarsa ne olur?
Eğer aracın hızı artarsa zaman Mehmet için daha yavaş akacaktır yani uzayda 7 yıl geçirmişse dünyada 50 yıl geçmiş olacaktır.

Tüm bunların anlamı nedir?

Yukarıdaki örneğe ikizler paradoksu adı verilmiştir ve bilim dünyasında oldukça tartışılan bir konudur aynı zamanda Einstein’nin izafiyet teorisinin de en anlaşılabilir örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları