Ana Sayfa / Eğitim / Yurtdışında Üniversite Seçiminde Yapılması Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Seçiminde Yapılması Gerekenler

Üniversite veya master eğitimini yurt dışında yapmak isteyenler için ilk olarak yapılması gerekenin kişinin hangi konu hakkında eğitimini sürdürmek istediğine karar vermek olduğunu ifade eden uzmanlar, kişinin ne istediğini bilmesi ve konunun belirlenmesinin ardından kişinin seçtiği konuları neden okumak istediği, kariyer ve gelecek planlarının şekillendirilmesi gerektiğini öneriyor. Kişinin üniversite tercihi konusunda kararsız kalması durumunda bölüm hocaları ile konuşabileceğini, kariyerinde kendilerini görmek istedikleri noktada kişilerin tecrübelerinden faydalanabileceklerini ifade ediyor. Öğrencilerin internet portalından ilgilendikleri bölümlerin ders programlarına bakmasını öneren uzmanlar, öğrencilerin bu sayede doğru üniversite ve bölümü tercih edebileceklerini vurguluyor.

Ülke Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar
Kişinin hangi bölümü okuyacağına karar verdikten sonra ülke seçiminde bulunması gerektiğini ifade eden uzmanlar, farklı ülkelerdeki birkaç üniversite aynı anda başvuru yapılabileceğini belirtiyorlar. En sağlıklı seçimin tek bir ülke üzerine yoğunlaşmaktan geçtiğini vurgulayan uzmanlara göre doğru ülkeyi seçebilmek için bir takım kriterleri incelemek gerekli. Kişinin gitmek isteği ülkenin uzaklığı bu kriterlerden başında geliyor.

Öğrenim görürken öğrencinin yaşadığı ülkeye yakın, yolculuğun kısa süreceği, acil bir durumda sürekli ve uygun fiyatlı uçak bileti bulabileceği bir ülke olmasının avantajlı olabileceği belirtiliyor. Bu durumda Avrupa ülkelerinin tercih edilmesi öneriliyor. İngiltere uçakla 3 saat sürerken, Avustralya’ya ulaşmak yaklaşık 28 saati alabiliyor. İklim, ve hava şartları gibi dış koşullar kişinin yurt dışında öğrenim görürken iklime uyum sağlaması açısından önemli olarak görülen bir diğer nokta. Uzun yıllar boyunca farklı bir ülkede yaşayacak olan öğrencinin sizi mutlu olması ve sağlıklı yaşayabilmesini sağlayacak bir iklime sahip olan bir ülkeyi tercih etmesinin adaptasyon sürecini hızlandıracağını belirten uzmanlara göre ılıman iklimden hoşlananların Avustralya gibi ülkeleri tercih etmesini öneriyor.

Maliyet Hesabı Önemli
Yurt dışında eğitim görmeyi planlayan bir öğrencinin ülke seçimde maliyetleri de göz önünde bulundurması gerektiğini ifade eden uzmanlar, gidilecek olan ülkenin Türk lirası değeri ile karşılaştırması gerektiğini belirtiyor. Okul, yol masrafı, konaklama gibi kriterlerin maliyetinin iyi hesaplanması gerektiğini belirten uzmanlara göre Kanada ve Avustralya paralarının kurlarının düşük olması bu ülkelerde eğitimi daha ucuz hale getiriyor. Amerika’da bulunan okul seçeneğinin fazla olması ise maliyeti 9000 dolara kadar indirebilme imkanı tanıyor.

Öğrencilerin okuma amacıyla gitmek istediği ülkelerde vize sorunu yaşamaması için ayrıntılı bir araştırma yapmaları gerektiğini ifade eden uzmanlara göre vize politikaları doğrultusunda okurken çalışabilme imkanları da yapılacak seçimde büyük etken olduğu belirtiliyor. Yurt dışında tercih edilen okulların Türkiye üzerinde akademik eş değere sahip olunup olmadığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter. Okulun yerli ve yabancı öğrenciye sunduğu olanaklar, öğrenciyi motivasyon olarak pozitif yönde etkileyecek, adaptasyonunu kolaylaştıracak ve bütün bunların sonucunda başarılı olmasını sağlayacaktır.

Gidilen okulda öğrencinin yerleşmesine yardımcı olup olmadıkları, yabancı öğrenci oryantasyon programının olup olmadığı, konaklama  ve sosyal imkanları, öğrenci nüfusu gibi bilgiler kişinin tercihini kolaylaştıracaktır. Tüm aşamalar gözden geçirildikten sonra en fazla 4 okul arasında kalmanızı öneren uzmanlar, eleme sonucunda belirlenen dört okula da başvuru yapılabileceğini belirtiyor. Öğrencinin liste yapmadan önce kesin olarak girebileceği, muhtemelen girebileceği ve iki adet de girme ihtimali olmayan bir üniversiteyi tercihlerine yazması gerektiğini belirtiyor.

Üniversitelerden yanıt aldıktan sonra tercih edilen okulun talep ettiği gerekli belgeleri eksiksiz şekilde temin ederek, başvurunuzu takip etmeniz gerekmektedir. Belirli periyotlarda üniversiteyi arayarak belgelerin doğruluğunu kontrol etmenizi öneren uzmanlara göre üniversiteye girmeyi ne kadar istediğinizi belirtmek kurum üzerinde olumlu etki bırakacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları