Ana Sayfa / Genel / Yumurtanın Üzerindeki Tarih Ve Numara Ne Anlama Gelir?

Yumurtanın Üzerindeki Tarih Ve Numara Ne Anlama Gelir?

Marketlerden satın almış olduğumuz yumurtaların her ne kadar anlamlarını bilmiyor olsak da birtakım kodların yer aldığını görüyoruz. Daha önce bazı yumurtaların üzerinde yer alan bu kodlar, artık yasal bir zorunluluk haline gelerek tüm yumurtalarda yer alır hale gelmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’nin 2017 yılında Resmi Gazete’de yayımlamış olduğu yönetmelik ile bu tarihten sonra yumurta üreticilerinin, satmış oldukları yumurtaların üzerine yetiştirme metodu kodu basmaları zorunluluğu getirilmiştir. Bunu yapmamaları halinde ellerindeki yumurtaların satılması yasaklanmıştır. Peki bulunması zorunlu hale getirilmiş olan bu yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Pek çok kişinin hiçbir anlam veremediği bu kodlar neye göre seçilmeli, bu sayı ve kodlardan nasıl bir mana çıkarılmalı?

Söz konusu bu kodlar aslında yumurtanın kalitesi, organik olup olmaması, tavukların ne şekilde beslendiği ile tamamen doğru orantılı.

Yumurtanın Kalitesini Anlama Metodları


Yeni uygulamaya konan bu yumurta kodu uygulaması ile birlikte yumurtalar 4 farklı üretim koduna ayrılarak satışa sunuluyor. Söz konusu bu kodlar esasında, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi tavuğun cinsi ve kalite düzeyi hakkında bilgi veriyor. Birtakım sayı ve harflerden ibaret olan bu kodlar üzerinde bizler için bilgi verici nitelikte olan kısım, kodun ilk sayısı olacaktır. Bu sayı 0, 1, 2 ve 3 olmak üzere dört farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sayılardan çıkarmamız gereken anlamlar ne şekilde olmalıdır? Gelin birlikte inceleyelim.

0 Rakamı İle Başlayan Yumurta Kodları

Satın aldığınız yumurta üzerinde yer alan kod 0 ile başlıyorsa bu, yumurtanın organik olduğu anlamına gelmektedir. Bir diğer anlamda kullanılan yemlerin ve tavuk yetiştiriciliğinin tamamen organik olarak gerçekleştirildiği, bunun yanı sıra herhangi bir kimyasalın yer almadığını ifade eder ve en sağlıklı yumurta türü olarak değerlendirilir. Bu koda sahip yumurtalar, organik ve kaliteli olmalarına bağlı olarak diğer yumurtalara kıyasla daha pahalı olarak satışa sunulmaktadır.

1 Rakamı İle Başlayan Yumurta Kodları

Satın almış olduğunuz yumurta üzerinde yer alan kodun 1 rakamı ile başlıyorsa bu, gezen tavuk yumurtası olduğu anlamını taşımaktadır. Yani bu kod, yumurtaların kümeslerde değil tavuk çiftliklerinde yetiştirilmekte olan ve bunun özgür gezme imkanına sahip olan yumurtaların üzerinde yet almaktadır. 0 rakamı ile başlayan yani bir diğer anlamda organik yumurtalardan sonra en sağlıklı ve kaliteli yumurtalardır

2 Rakamı İle Başlayan Yumurta Kodları

2 rakamı ile başlayan kodlar, kümeste yetiştirilen tavuk yumurtalarında yer almaktadır. Piyasada en yoğun şekilde yer alan yumurtalar, 2 rakamı ile başlayan kodlardan oluşan bu yumurtalardır. Dolayısıyla bu koda sahip olan yumurta türlerinin, 0 ve 1 kodlu yumurtalarda olduğu gibi organik ve sağlıklı olduğunu söylemek çok mümkün olmuyor.

3 Rakamı İle Başlayan Yumurta Kodları

3 rakamı ile başlayan yumurta kodları akla kafes tavuklarını yani tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulüyle üretilmekte olan yumurtaları getirmelidir. Bu koda sahip yumurtalar genellikle içerisinde katkı maddesi bulunan yemlerle beslenmekte olup Türkiye’de en çok tüketilmekte olan ve bunun yanı sıra en ucuz fiyatla satılan tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kodlarla ilgili olarak vermiş olduğumuz bu detaylı bilgiler sayesinde artık siz de satın aldığınız tavukların hangisinin daha kaliteli ve organik, hangisinin daha kalitesiz ve sunnî olduğuyla ilgili yapacağınız küçük bir inceleme ile bilgi sahibi olabileceksiniz. Örnek kalite bir protein kaynağı olan yumurtadan en verimli şekilde fayda sağlamak için bu kodları dikkate alarak seçim yapmanız özellikle çocuklarınızın sağlığı için son derece faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Meyvelerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları