Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Yoga Nasıl Yapılır

Yoga Nasıl Yapılır

Yoga Nasıl Yapılır

 

Yoga manevi disiplin demektir, manevi olarak aydınlanmanın kısa yoludur. Yoga teknikleri, Hindu, Budist ve Jain geleneklerinde çok eskilere dayanır. Yoga belirli duruşlar barındırır. Böylece, vücudunuzda daha önce hiç iyi kan almamış hücreler bile coşabilir. Damar yollarını açar. Yoganın  bedenlerimizi ve zihinlerimizi güçlendirmek, rahatlatmak, enerji vermek ve germek gibi çeşitli faydaları vardır. Yogayı her yaştan insan yapabilir. Gelelim yoga nasıl yapılır sorusunun cevabına…

1-Yoga için önce amacınızı belirleyin, yoga fiziksel bir sakatlığı gidermek için yapılabileceği gibi, ruhsal dinginlik için de yapılabilir. Veya sağlıklı yaşam için yapılabilir. Yoga, fiziksel egzersizin bir yolu, stresi azaltmak ve yönetmek için bir yol, bir hastalığın ya da sakatlığın iyileştirilmesi için bir yol ya da ruhsal tatmin ve huzur için bir yol olabilir. Güç, esneklik, dayanıklılık kazandırır ve anksiyete ve depresyon gibi üzerinde çalışmak istediğiniz rahatsızlıkları giderir.

 

 

2-İyi ya da doğru yoga diye bir şey olmadığını bilmeniz gerekiyor. Her insan için uyumlu olan, farklı yoga teknikleri vardır. O bir mücadele ya da bir spor dalı değildir, bir yaşam felsefesidir. Yogayı herkes pratik olarak yapabilir ve yogadan yararlanabilir. Yogayı hayatınıza tam anlamıyla oturtmanız size büyük zihinsel ve fiziksel faydalar sağlar. yoga size, kendi özünüzü bulma kapılarını açar. İçeri girip girmemek size kalmıştır. Çoğu insan bu yeniliği kaldıramaz ve başını kuma geri sokmak ister.

3- Yoganın asıl temeli doğru nefes alıp vermektir. Örneğin, nefes aldığınızda göğsünüz aşağı yukarı çıkıyorsa, siz doğru solunum yapmıyorsunuz demektir. Bebeklerin soluk alıp vermesini izleyin. Nefes aldıklarında göğüs kafesi değil göbekleri şişer. Bu doğru nefes yöntemidir.

4-Hareket edebileceğiniz, rahat ve hava alabilen kıyafetler giyin.  Bu, tam bir hareket ve esneklik yelpazesine daha iyi ulaşmanıza yardımcı olur.

5- Yoga yapmadan önce, doğru yeri bulmanız gerekiyor. Kesinlikle yalnız kalacağınız kapalı veya açık bir alan olabilir, ses olmadan yoga yapmaya başlayabilirsiniz.

6- Eğer kriya yoga yapacaksanız, hareketli olmanıza gerek yoktur. Diğer yoga çeşitleri farklı olabilir. Kriya yoga da sadece iki kaşın arasına yani 3. göze odaklanıp mantra mırıldanmak yeterlidir.

7- Birkaç farklı yoga duruşunu öğrenin. Pratik yapılabilecek çok çeşitli yoga duruşları vardır ve bunlar zorlu, yorucu, basit ve rahatlatıcıdır.

Bütün evren, Yaratıcıdan yayılan kozmik güçlerin ortaya çıkışı olduğu için, hiç bir şey yaratıcının dışına çıkamaz. Ondan ayrı olamaz. Bu nedenle, O’nunla bütünleşmek biz insanlar için doğal bir yoldur. Yoga yapmak, her insanın yapabileceği bir iştir dedik, ama her temiz kalpli ve inançlı insan için demeyi eklemedik. Sadece bu insanlar, ruhsal dinginlik için yapılan yoganın meyvelerini alabilirler. Diğerleri için sadece yüzeysel bir duruştan ibaret olur. Bu makalede, ruhsal dinginlik için yoga üzerine ağırlıklı duruyoruz. Fiziksel sağlık için yoga metotları farklıdır. Kriya yoga, sadece ruhsal dinginlik için en iyi ve en kısa yoldur. Yoganın asıl hedeflerinden biri, hayat enerjisini uyandırmaktır. Buna kundaliniyi uyandırmak da denebilir. Ruhsal olarak olgunluk ve dinginlik böylece kazanılacaktır. Yeni başlayanlar, Hatha yoga ile başlayarak önemli bir adım atabilirler. Kriya yoga daha sonra yapılabilir. Yine Bhakti yoga kişinin egosunu sıfırlar, bireysel yaklaşımını değiştirir ve yaratıcıya olan teslimiyet hislerini körükler. Yine amaç yaratıcının gerçekliğini algılamaktır. Jnana yoga da ise içsel sorular ön plandadır. Ben kimim, bu hayat nedir, evren nasıl oluştu gibi sorular sormayı gerektirir. Hayat enerjisi olan pranayı harekete geçirmek için yoga ve meditasyonda dik durmayı ve nefesinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları