Ana Sayfa / Eğitim / YKS Nasıl Çalışabilirim?

YKS Nasıl Çalışabilirim?

2017/2018 eğitim ve öğretim yılı itibari ile artık üniversiteye girişi için YGS ve LYS sınavları yerine Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Sınavı’na girerek diledikleri üniversitelere gidebilecekler. Değişen bu sistem ile birlikte ders içeriklerinde de çeşitli değişikliklere gidildi. Lisans eğitimini tercih edecek öğrencilerin girmesi gereken AYT sınavı alan sınavı olarak uygulanacak. İlk adım olarak öğrenciler TYT sınavının ardından öğleden sonra uygulanacak olan 2.oturumda lise eğitimlerinde gördükleri bilgilere dair bir sınav olacak.

YKS (TYT + AYT) sistemi ile birlikte artık adayların muhasebeye yönelik sayısal ve sözel soruların yanı sıra sınavda akıl yürütmeleri istenecek. Bunun yanı sıra adayların okuduklarını anlaması oldukça önemli bir etken olacak. Sınava giren adayların herhangi bir üniversiteye yerleşebilmek için her iki sınavdan toplam 180 puan almaları gerekiyor.

Tercihinize Göre Bir Çalışma Programı Oluşturun!

YKS sınavına çalışırken en dikkat etmeniz gereken nokta tercihinizin ne yönde olacağı. Eğer bir ön lisans programına gidecekseniz YKS sınavının ilk oturumuna hazırlanmanız yeterli olacaktır. Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırılan ilk oturumda öğrencilere toplam 120 soru sorulacak. Bu soruların 40’ı temel matematik ve 40’ı Türkçe sorularından 20’si Sosyal Bilimler ve 20 soruda Fen Bilimlerinden oluşacak. 135 Dakika süre sınırı bulunan bu sınavda en önemli noktalardan bir tanesi zamanı en iyi şekilde kullanmak olacaktır. Sınava girmeden önce deneme testleri ile hızınızı ölçmeyi ihmal etmeyin. Çeşitli denemeler yaparak kendinize en hızlı yöntemi bulmaya çalışın. Örneğin ilk olarak Türkçe testlerinden başlamak kimisine göre daha hızlı olabilir. Öte yandan kimisi içinde temel matematik sorularından başlamak daha avantajlı olabilir bu tamamen kişisel olarak değişmektedir.

Eğer bir lisans programına gitme gibi bir planınız bulunuyorsa ilk oturumun ardından yapılacak olan ikinci oturum sınavına daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. Nitekim ikinci oturumda aldığınız puanın %60’ı YKS sınavına eklenecek. Öğrenciler ikinci oturumda;

  • Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya
  • Sosyal Bilimler
  • Fen Bilimleri
  • Matematik

Olmak üzere 4 farklı teste tabi tutulacak. Her bir testte öğrencilere 40’ar soru sorulacak. Tercihte bulunacağınız bölümünüzün sayısal, eşit ağırlık veya sözel olması bu noktada oldukça mühim. Eğer tercih edeceğiniz bölüm sayısal ise Matematik ve Fen Bilimleri testlerine, sözel ise Sosyal Bilimler ve Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya, son olarak eşit ağırlık ise Matematik ve Sosyal Bilimler testlerine girmeniz gerekiyor. Ancak burada bir zorunluluk söz konusu değil. Eğer öğrenci isterse tüm testlere katılabilecek. Bu testler farklı zaman aralıklarında kısa süreli aralarla yapılacak. Böylece eski sistemde yaklaşık 4 günde yapılan LYS sınavı bir günde yapılacak. Yabancı Dil sınavına girecek öğrenciler ise bir gün sonra düzenlenecek Yabancı Diller sınavına girmesi gerekecek.

YKS sınavına çalışmak için ilk adım olarak sizlere yeni sınav sisteminden ve dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları