Yeşil Çayın Zayıflamaya Etkisi Var Mı? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın sağlık açısından pek çok şeye faydalı olduğu bugün herkes tarafından bilinen bir gerçek. Özellikle d24iyette kullanılıp kullanılamayacağı günümüzde pek çok kişi tarafından tartışılıyor ve merek ediliyor? Peki gerçekte yeşil çay zayıflatır mı? Diyet programında kullanılabilir mi? Yeşil çayın sağlığa olan diğer faydaları nelerdir? Tüm bu sorularla ilgili merak ettiğiniz soruları tüm detayıyla yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İçeriğindeki Kafeinin Zayıflamaya Etkisi 
Bir çay fincanı yeşil çayın içerisinde, her markada miktar yönünden farklılık olsa da yaklaşık olarak 100 mg kafein yer almaktadır. Kafein; kahve, çay, kola ve çikolata gibi yiyecek ve içeceklerin içerisinde yer alan bir madde olup sabah saatlerinde içilen çay ve kahve gibi içecekler, içeriğindeki kafein sayesinde kişinin gün içerisinde kendisini daha enerjik hissetmesini sağlamaktadır. Bu sayede metabolizma hızı artmakta ve kalori yakımı da kolaylaşmaktadır. Yeşil çay da içeriğinde yer alan kafein dolayısıyla vücudun kalori yakmasına yardımcı olmakta ve bu da zayıflamayı kolaylaştırmaktadır.

Antioksidan Deposu
Kafeinin yanı sıra antioksidan yönünden de zengin olması dolayısıyla yeşil çayın kahveden daha faydalı olduğu bilinmektedir. Kafein ile birlikte yeşil çay, Epikatesin Gallat olarak isimlendirilen bir tür antioksidan yönünden oldukça zengin olan bir içecektir. 

Epikatesin Gallat olarak adlandırılan bu antioksidan türü, yeşil çayın yaprak kısmında yer almaktadır. Söz konusu bu madde her ne kadar siyah çayın içerisinde de yer alsa bile, işlendiğinden dolayı önemli bir kısmı kaybolmaktadır. Yeşil çayın işlenme şekli siyah çaya göre farklı olduğundan dolayı içerisindeki bu antioksidanın kaybolması engellenmiş olur. Bundan dolayı yeşip çayı  içerisinde yer alan epikatesin gallat adlı antioksidan türünün, siyah çaya kıyasla 10 kat daha fazla olduğu söylenebilir.


Diyette, yeşil çaya olan talebin her geçen gün artması ile birlikte uzmanlar, çayın içerisinde yer alan bu epikatesin gallat adlı bu maddeyi kilo verme ve obezite üzerindeki etkisi yönünden incelemeye almışlardır. Sonuç olarak söz konusu bu maddenin vücuttaki yağ asitlerinin parçalanmasına yardımcı olduğu saptanmışır. Yeşil çayın, metabolizmayı hızlandırıcı ve bunun yanı da kalori yakıcı etkilerinin yanı sıra içeriğinde bol miktarda bulunan epikatesin gallat adlı maddenin de zayıflamayı kolaylaştırdığı bildirilmiştir. Bu özelliğinin yanı sıra bu maddenin insülin direncini, kan şekerini, kötü huylu kolesterolü ve kan basıncını azaltma, zihnin aktif çalışmasına yardımcı olma gibi olumlu etkilerinin de olduğu ortaya konmuştur. 

İştahınızı Kontrol Altına Alıyor
Kolesistokinin olarak adlandırılan hormon türü, doygunluk hissi sağlamada yardımcı olup bağırsaklarda salgılanmaktadır. Salgılanması ile birlikte beyine uyarı gider ve doygunluk hissi oluşur. Yani söz konusu bu hormonun iştah kesici bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Siyah ve yeşil çay da tüketildiğinde, bu hormonun salgısını arttırıcı bir özeliğe sahiptir. Yani , yeşil çay iştahı azaltıcı bir özelliğe sahiptir. Tüm bu özellikleriyle yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde vücudun kalori yakmasını hızlandırmakta, bunun yanı sıra da kolesistokinin hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak da fazla yemek yemeyi engelleyerek zayıflamaya yardımcı olur.

Sonuç olarak her ne kadar yeşil çay zayıflatır mı? Sorusuna vereceğimiz yanıt olumlu olsa da yeşil çay, kilo vermek için tek başına yeterli değildir. Yeşil çay tüketiminin yanı sıra sağlıklı beslenmenin önüne geçmemek şartıyla tüksel kalorili yiyecek ve içeceklere yer vermeden dikkatli beslenmek, spor ve egzersizlere günlük yaşantımıza yer vermek de bu anlamda oldukça önemlidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button