Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Yemek için Okunacak 3 Dua Nedir

Yemek için Okunacak 3 Dua Nedir

Dinimiz gereği hayatımızın her anında dilimizden duayı eksik etmemeye özen gösteririz çünkü inancımıza göre bir dua her kapının manevi anahtarıdır. Okuyanı rahata erdirir, feraha ulaştırır. Duaların hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olabilecek onlarca belki de yüzlerce çeşidi mevcut. Bu kadar dua arasından bizler daima anlamsal olarak durumuza en uygun olanını tercih eder ve en ufak bir ihtiyacımıza karşın duanın maneviyatına sığınırız. Kaza bela, şifa, dert, borç gibi bizlere yaşam boyunca zora sokan sıkıntılarımızdan bir an önce arınmak için duanın çare olduğunu bilerek ve en içten şekilde, anlamına derinden bir bağ ile bağlı şekilde okuruz. Hangi dine mensup olursak olalım, Allah’ı inkar etmediğimiz sürece dualarımıza her zaman manevi bir karşılık buluruz.

Bizlerin dualar içerisinde ise en çok kullandığı, şüphesiz yemek duasıdır. Bu duaların soframıza bereket ve afiyet getireceğine inanarak her öğünümüzün başında ve sonun bir şükran belirtisi olarak okuruz. Özellikle kalabalık sofralarda dualara hakim ve manasını bilerek okuyan çevremizdeki insanların bizler adına da dua etmesi paha biçilmezdir. Duanın aklımızda yer edinmesi için ise genelde kısa fakat anlamlı olmasını isteriz ki hiç zorlanmadan okuyabilelim eğer bu durum sizin için de geçerliyse, dilerseniz aklınızda kolayca yer edinebilecek dualara şöyle bir göz atalım.

1. Yemek duası
Elhamdü lillâlillezi et’amenâ ve sekanâ ve cealenâ minel müslimin et’amene-Allâhü min taâm-il cenneti. Ve sekanâ-Âllâhü min şarâb-il kevseri ve zevvecnâ-Allâhu bihûril’ayni. Bi-hürmetil enbiyâi velmürseline velhamdü lillâhi Rabbil âlemin.

2. Yemek Duası
Bismillahirrahmanirrahim.
Elhamdülillah elhamdülillah,elhamdülillah illezi et amena vesakana ve cealena minel müslimin . ni’meti celilullah berekati halilullah şefaat ya resulallah. nasib-i cennet daim-i devlet erenlerden immet sofralara bereket ölenlere rahmet kalanlara sağlık selamet .allahümme zid vela tenkus bi hurmeti suretil fatiha.

3. Yemek duası (Türkçe)
Ya Rabbi! Bize verdiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz.Bizi Şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme! Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden,korkmayan kalpten,doymayan gözden,kabul olunmayan duadan sana sığınırız, Senden ;sıhhat afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz,işlerimize kolaylık,kalplerimize genişlik,sofralarımıza bereket ver. El-Fatiha.

Bir önceki yazımız olan 4444 Salatı Tefriciye Duası Ne İçin Okunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları