Yasin Suresi Okumanın Önemi Ve Merak Ettikleriniz

Yasin Suresi Okumak

Kur’an-ı Kerim’in en çok okunan surelerinden biri olan Yasin Suresi faydaları ve faziletleri çok olan suredir. Sıkıntı içerisinde olan insanların sık sık okuduğu bir sure olması ve Müslümanlar arasında çok fazla okunan bir sure olması dolayısı ile önemli sureler arasında yer alıyor. Bu kadar önemli olmasının bir diğer nedeni de Hz. Peygamber tarafından Kur’an-ı Kerim’in kalbi nitelemesinin yapılmış olmasıdır. Yasin-i Şerif okuyan kişi Kur’an-ı Kerim’i okumuş kadar çok sevap kazanır.

Yasin Suresini okumanın çok fazla faydası vardır. Okumak için özel bir günün beklenmesi gerekmez. Kişi ne zaman okumaya ihtiyaç duyarsa ya da kendini ne zaman iyi hissetmek isterse abdest alarak Yasin Suresini okuyabilir. Yasin Suresinin en önemli fazileti Kur’an-ı Kerim’i okumuş kadar insana sevap kazandırması ve her türlü sıkıntının giderilmesinde önemli bir yerinin olmasıdır.

Yasin Suresi okunacağı zaman mutlaka abdest alınmalı ve kadınların başlarına bir örtü alması uygun görülür. Ancak dinlemek için abdestli olma zorunluluğu yoktur ve başı açık olan kadınlarda Yasin Suresi okunurken dinleyebilirler. Yasin Suresi okunurken dinlemek farz olan surelerden biridir. 83 ayet olan ve uzun bir sure olan Yasin Suresi son derece önemli olan bir suredir. İnsanlar darlık zamanlarında ya da hastalık dönemlerinde bu sureyi okuyarak Allah’tan yardım isteyebilirler.

Yasin Suresini Okumanın Önemi

Yasin Suresi birçok durum için okunabilir. Hastalıkların şifa bulması, borçtan kurtulma, sınav başarısı ve en önemlisi de günahların affedilmesi için okunmasıdır. Yasin Suresini okuyan insanlar her türlü bela ve musibetten uzak tutulurlar. Bu kişiler kimselere muhtaç durumda olmazlar ve sürekli olarak kendilerine yetebilecek bir hayat yaşarlar. Yasin Suresinin fazileti oldukça çoktur. Ramazan ayında her gün bir tane okuyan kişi farklı farklı sevaplar kazanır ve Allah katındaki derecesi artar.


Vefat edenlere okunan ve okunduğunda ölen kişilerin günahlarının bağışlandığı bu sure ile ölmüş olanlar mezarlarında daha rahat bir şekilde uyurlar. Cuma geceleri ölmüşlerin ruhuna Yasin Suresi okunur ve hediye edilir. Yasin okumanın bundan başka daha birçok fazileti daha vardır. Derdi olan insanların dertlerinden kısa sürede kurtulması ve sıkıntıları üstlerinden atmaları gibi daha birçok faydası vardır. Yasin Suresini okuyan bekar insanlar kısa sürede hayırlı bir nasip ile karşılaşır ve dünya evine girer. Çocuğu olmayan insanlar okuduğunda hayırlı evlat sahibi olur.

İlginizi Çekebilir :Yasin Süresi Faziletleri

Yasin Suresi Hakkında Merak Edilenler

Yasin suresi insanların birçok istek için okuduğu surelerden biridir. En çok okunan surede denilebilir. Yasin Suresi Mekke’de nazil olan bir suredir. Sure 83 ayetten oluşur ve Kur’an-ı Kerim’in 22. cüzünde yer alır. Sure farklı sayılarda okunabildiği gibi insanlar günde bir kere de okuyarak birçok sevap kazanırlar. 4 defa okunduğunda mutlaka her mübin kelimesi geçtiğinde bu kelime sonunda Mübin Duasının 7 defa okunması gerekiyor. Bu detaya her okunduğunda devam edilmeli ve okuma 4’e tamamlandığında kişinin Yasin duasını okuyarak gerçekleşmesini istediği dileğini Allah’tan ister. Dilek gerçek olana kadar bu okuma devam edebilir.

Her gün bir tane olarak da okunabilir. Bu şekilde okunduğunda ve ölen insanların ruhlarına hediye edildiğinde ölmüşlerin ruhları bağışlanır ve huzur içinde yatarlar. Yasin Suresinin en önemli yanlarından biri de geceleri ve sabah namazından sonra okunduğunda büyük sevaplar kazandırmasıdır. Dinlemek farz olduğu için sesli olarak okunduğunda ortamda bulunan herkesin Yasin Suresini dinlemesi gerekmektedir. Okumayan insanlar kadar Yasin Suresini dinleyen insanlarda çokça sevap kazanırlar. Bu nedenle kalabalık ortamlarda okunduğunda dinlemeli ve sure sonunda Allah’tan günahların bağışlanması istenmelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button