Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Yasin Suresi Ana Teması Ve İniş Sebebi

Yasin Suresi Ana Teması Ve İniş Sebebi

Müslümanlar için önemli ikazlar içeren Yasin Suresi Mekke’de indirilmiştir. Ancak bazı ayet-i kelimelerinin Medine’de nazil olduğu düşünülmektedir. Peygamberliğin ve Kur’an’ın esaslarından bolca bahseden Yasin Suresi 83 ayet olarak indirilmiştir. Kur’an-ı Kerim içerisinde 22. cüzde yer alan bu güzel ve etkili sure birçok fazileti içerisinde barındırarak insanların kalpleri açısından büyük bir önem taşıyor. Yasin Suresinde aynı zamanda peygambere inanmayan bir kasaba halkının uğradığı feci sonuç anlatılmış ve insanların bundan ders alması konusunda uyarılmıştır.

Kıyametten bolca bahsedilen surede Allah’ın gücünden ve üstünlüğünden de bolca bahsedilmiştir. Cennet ve cehennem haberi de yine Yasin Suresi ile insanlara verilmiştir. Ahiret hayatını sıkça konu eden sure öldükten sonra dirilme olayını geniş bir şekilde işlemiştir. Müslümanlar tarafından en sık okunan sure olan Yasin Suresi faziletleri bol ve okunduğunda kalbe iyi gelen yanları olan bir suredir. Hastaların yanında sürekli olarak Yasin Suresini okuyan insanlar hastaların şifa bulmasına yardımcı olur ve acılarının giderilmesi için Allah’ın yardımını isterler.

Yasin-i Şerif her duruma uygun bir şekilde okunabilir ve insanlar tüm sıkıntılarını bu sure ile giderebilirler. Her gün okuyan etrafındaki kötülüklerden haberdar olur ve sıkıntılı günleri geride bırakır. Yasin Suresinin indirilme sebepleri arasında insanların peygambere inanmaları ve Allah’ın gücünden korkmaları gerektiği de yer almaktadır. Diğer insanların peygambere inanmamaları sonucunda uğradıkları felaketler bolca anlatıldığından her insanın ahiret hayatı için çalışması gerektiği surede bolca vurgulanmıştır.

Yasin Suresinin Hastalara Etkisi

Hasta insanlar Yasin Suresini dinlediklerinde kendilerini daha huzurlu hissederler. Hasta başında okunduğunda Allah’ın yardımı ile hasta ayağa kalkar. Eceli gelmiş ise hasta olan kişi son nefesini huzurla verir. Ölü mezara konulduktan sonra okunmaya devam ederse ölen kişinin sorgu meleklerine cevap vermesi kolaylaşır ve kabir azabı hafifler. Yasin Suresi cuma gecelerinde anne, baba ve tüm yakın insanların ruhları için okunabilir. Günahların affedilmesinde önemli bir vesiledir. Sabah namazlarından sonra da okunduğunda günahların bağışlanması istenilebilir ve Allah’a yalvararak her türlü kötülükten uzak durmak istenebilir.

Yasin Suresinin Okunurken Dikkat Edilecekler

Yasin Suresi abdestli okunması gereken sureler arasında yer alıyor. Mutlaka abdest alınarak okunmalıdır. Kadınlar baş örtmek zorunda olmasalar da Kur’an’da yer alan bir sure olduğundan saygı icabı bir örtü almak uygun bir davranış olacaktır. Özel günlerinde kadınlar ezberden okuyabilirler fakat ellerine kitap alarak okumaları caiz değildir. Yasin Suresi okunurken okunan surenin dinlenilmesi farzdır. Okuyan kadar dinleyen insanlarda sevap kazanır ve her türlü sıkıntının atılması için Allah’a dua edebilirler. Yasin-i Şerif her türlü istek için günün her saatinde okunabilir. Ancak geceleri ve sabahın ilk saatleri okunduğunda çok daha fazla etkisi daha fazladır.

Niyetler İçin Yasin Okumak

İnsanlar hayatta ulaşmak istedikleri hedefler ve her türlü başarı durumu için Yasin Suresini okuyabilirler. 4 defa ya da 41 defa okunan Yasin Suresi niyetlere ulaşabilmek için önemli bir vesiledir. Allah’tan bir şey istemeden önce Yasin Suresi okuyup Hz. Muhammed (sav)’in ruhuna gönderildikten sonra her türlü istek ve hacet dile getirilebilir. Niyetlerin kabul edilmesinde ve isteklerin yerine gelmesinde Yasin Suresi en etkili olan surelerden biridir. Cuma gecelerinde Allah rızası için iki rekat namaz kılıp bu namazın ilk rekatında Yasin Suresi okuyup ikinci rekatında da Mülk suresini okumak kişiye çokça sevap kazandırır. Bu esnada okunan her kelime kadar insana nur verilir. Bu nur kişinin ahiret hayatında ona sürekli olarak yol gösterir.

Bir önceki yazımız olan Kur'an-ı Kerim'in En Önemli 2 Suresi Okumanın Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları