Yasin Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

Yasin Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

 

Mekke’de indirilen ve 83 ayetten oluşan Yasin Suresinin okunabilmesinin bazı kuralları vardır. Kadınlar da erkekler de abdest almadan Yasin Suresini okuyamazlar. Yasin okunurken abdestli olunması ve mümkünse kadınların saçlarını örtmeleri uygun olmaktadır. Her ne kadar saçı açıkken kadınlar Yasin Suresini okuyabilseler de abdest almadan okumaya izin bulunmamaktadır. Eğer kadınlar özel günlerindelerse Yasin-i Şerif’i yalnızca ezberden okuyabilirler. Çünkü özel günde kadınların dini kitapları ellerine almaları uygun karşılanmamaktadır. Abdest alınarak okunan Yasin Suresinin önemli faziletleri vardır. Kişiler ölmüş yakınlarının ruhları için bu sureyi okuyabildikleri gibi hasta olan insanların tez vakitte şifa bulabilmeleri için de okunan bir suredir. Birçok önemli faydası bulunan Yasin Suresini Ramazan ayında her gün okumanın ayrı ayrı sevapları bulunduğu gibi kişiye kazandırdığı birçok faydası da vardır. Bu faydalardan bir diğeri de insanların sıkıntı ve kederden hızlı bir şekilde kurtulmasına vesile olmasıdır. Her zaman okunabilen ve herhangi bir vakti ya da saati olman Yasin-i Şerif namaz sonralarında da okunabilir. Her namaz sonrasında okumayı adet haline getiren insanlar kesinlikle sıkıntı ve keder içerisinde bulunmaz kötü durumlar karşısında umutsuzluğa düşmezler.

 

Yasin Suresi Ne Zaman Okunmalıdır?

 

Yasin suresinin okunma zamanı yoktur. Ancak belli zamanlar Yasin Suresinin okunması için son derece ideal olan vakitlerdir. Gece vakitlerinde Yasin okuyan insanlar Kur’an okumuş kadar sevap alırlar. Bu insanlar aynı zamanda Yasin Suresinin tüm faydalarından yararlanır ve Allah katında da iyi bir yere sahip olurlar. Cuma geceleri Yasin okumayı huy haline getiren insanlar da çok önemli sevapları kazanma şansına nail olurlar. Ramazan ayında her güne bir Yasin okumanın ayrı ayrı sevapları ve kazançları vardır. İnsanlar Ramazan ayını dolu dolu bir ibadet ile geçirmek istiyorsa her gün bir Yasin-i Şerif okumaya gayret göstermelidirler. Bununla birlikte namazdan sonra okunabilir. Ancak sabah namazından sonra okunan Yasin Suresinin kıymeti çok büyüktür. Okumak kadar dinlemenin de önemli faziletleri bulunan bu sure insanlar tarafından sıkça okunan ve Kur’an-ı Kerim’in en önemli surelerinden biridir.

 

Yasin Suresinin İnsanlara Faydası

 

Yasin Suresi okuyan insanlar her zaman korktuklarından emin olurlar. Fakir insanlar okuduklarında evlerinde bolluk bereket olur. Sınava girecek öğrenciler için okunduğunda Yüce Allah zor kolay hale getirir. Borçlu okursa tez vakitte borcunu ödemeye gücü yeter. Kederli okursa sıkıntısından ve kederinden uzaklaşır. Yasin Suresi her yönden insanı geliştiren ve sıkıntılarından arındıran bir suredir. Hasta olan insanlar bu sureyi şifa bulmak için okuyabilirler. Aynı zamanda insanlar ölen yakınları için de Yasin Suresini okuyabilirler. Ölen insanların ruhları için okunan Yasin Süresi her türlü günahın affı için okunur. İnsanlar sağlıklı zamanlarında da okudukları Yasin Suresi sayesinde tüm günahlarının affedilmesi için Allah’a dua edebilirler.

 

Dileklerin Kabul Edilmesi İçin Yasin Suresi

 

Yasin Suresi insanların her türlü dileğinin kabul edilmesi için de okunabilen bir suredir. İstenilen her ne ise hayırlı bir iş olduğu müddetçe Yasin Suresi vesilesi ile Allah’tan istenilebilir ve bunun için dua edilebilir. Tüm isteklerin ve duaların kabulünde oldukça etkili olan bir suredir. İsteklerin kabulü için günde bir kere okunabileceği gibi 4 kere okunup her mübin kelimesinden sonra 7 Mübin Suresi okunarak da dilek istenebilir. 41 Yasin Suresi okuma şekli de oldukça etkilidir. Dileklerin hızlı bir şekilde kabul edilebilmesi için abdest alınarak içten bir şekilde okunan Yasin Suresinin etkisi oldukça büyüktür.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button