Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Yapay Zekanın Faydaları Ve Olumlu Yönleri

Yapay Zekanın Faydaları Ve Olumlu Yönleri

Yapay zeka günümüzün bilim adamlarının teknoloji araştırmalarının en gözde konusu olmaya devam ediyor. Bu alanda araştırmalar derinleştirildi ama henüz çok yol alındığını söyleyemeyiz. Yapay zeka insanın karşılaştığı zorlukları problemler kolayca çözme alanında insanlığa yardımcı olabilir. İnsanın bilim ve teknolojide bu ileri seviyeye gelmesini sağlayan şey,  zekadır.  Zeka insanlarda sezgiseldir. Mantık ve akıl ise zihinseldir. Zeka, bireyin davranışlarını yeni koşullara uyarlayabilme becerisidir.

Zeka ile yeni bilgiler öğrenme, bilgileri değerlendirme, akıl yürütme, problem çözme, algı ve dil anlayışı gibi yeteneklerin bir bileşimidir. Yapay zekanın geçmişine baktığımızda, insanların çok uzun yıllar önce de bu tür bir istek içinde olduklarını görüyoruz. Onlar , insan gibi düşünen ve karar veren, farkındalığı olan, inisiyatif alabilen makineler yapmayı hep hayal ettiler. İlk defa John McCarthy, 1956’da yapay zeka kelimelerini telaffuz etti. İnsanlığın amacı, makineleri insanlar gibi algılayabilen, öğrenebilen ve akla getirebilen akıllı makineler haline getirmektir.

Yapay Zekanın Faydaları
Yapay zeka ile bilim teknoloji ve sanayileşmenin, son noktasına daha hızlı varılabilir. İnsanların yerine, kritik görevlerde, yapay zekalı robotlar kullanılabilir. Bu makinelerin yapacağı işlerin hata olasılığı neredeyse sıfır olduğundan daha fazla hassasiyet ve doğruluk elde edilir.Yapay zeka, insanlara kapalı olan son derece gizemli uzay araştırmalarında uygulama bulabilir.

Akıllı robotlar uzayı ve gezegenleri keşfetmek için kullanılabilir. Onlar makine oldukları için uzayda bulunmayan oksijen ve yemek gibi ihtiyaçları yoktur. Enerjilerini çok rahat güneşten şarj edilecek panellerden alabilirler. Ancak bu panellerin, verimi halen %30-35 oranını geçememiştir. Yine yapay zekaya sahip robotlar, gezegensel atmosferlerin fiziksel hallerini ve işlevlerini etkilemeyecek şekilde gezegenlere adapte edilebilirler.

Sadece uzayda değil, yer altındaki çalışmalarda, okyanusun altındaki zeminlerin alt tabakalarında çalıştırılabilirler. İnsan, bedenen sınırlı ve eksik bir varlıktır ama akıl ve zekası, bu kusurlarını tamamlayabilir. Dünya üzerinde, fabrika seri üretim işlerinde, yorulmayan acıkmayan sigorta istemeyen maaş istemeyen yapay zekalı robotlar kullanılabilir. Kritik ve sıfır hata gerektiren tüm önemli işlerde, yine yapay zekalı robotlar kullanılabilir. Bu kadar yararlı olacak bu robotların hiç zararlı olmayacak mı? Elbette, bazı tehlikeleri olacak.

Mesela ekonomik açıdan yaklaşırsak; tüm fabrika işçilerine gerek kalmayacak. Üretim 2-3 katına çıkacak. Orta ve düşük gelirli insan popülasyonunun alım gücü azalacak. Zeki robotlar, günün birinde insan varlığını düşman olarak düşünüp ona savaş açabilecek. Saniyede milyonlarca ihtimali düşünebilen bir robota karşı insan çaresiz kalabilir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları