Ana Sayfa / Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka İnsanlar İçin Bir Tehdit Mi?

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka İnsanlar İçin Bir Tehdit Mi?

Yapay zeka üzerine yapılan bilimsel çalışmalar her geçen gün ilerleyerek bu alan üzerinde birçok yenilikler meydana getirmekte. İnsan gücü ile yapılabilen tüm işler için kullanılmaya başlayan bu teknoloji, iç gücü ve maliyetin daha da azalmasına bununla beraber işsizlik oranların daha da artmasına neden olmakta. Akıllı robot teknolojisi ile bir insanda olması gereken tüm vasıf ve özellikler robotlara aktarılmış, insan gibi çalışmalara ve vatandaşlık özellikleri göstermeleri başlamıştır. Dünyanın en büyük fizikçi bilim insanı Stephen Hawking, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada dünyanın sonunu ya uzaylıların ya da yapay zeka tarafından geliştirilen teknolojinin getireceğini dile getirdi. Oldukça ilgi ve tepki gören bu açıklama insanlara Hollywood filmlerini hatırlatmaya devam etmekte.

Yapay Zeka Tehditleri

Kıyamet senaryolarının gerçekleşmesi için çok da fazla bir zamana gerek olmadığını, yapay zekanın geliştirildiği her gün kıyamete bir adım daha yaklaştığını belirten Hawking, insanoğlunun kendi eli ile icat edip geliştirdiği yapay zeka karşısında aciz hale gelerek eriyeceğinden bahsetmiştir. Bu açıklamaların yapılmasına neden olan durumun ise şu şekilde özetlenebileceğini düşünüyoruz; Geliştirilmiş bir yapay zeka kendi kendisine düşünebilen bir yapıya sahip olduğunu ve kendi sistemini rahatlıkla kurabilecek yapıda olduğunu görmekteyiz. Bununla beraber dünya üzerinde yer alan her nesne ve aracı kontrol edebilme yetkisine sahip olmasından dolayı kendi kontrolü ile dünyayı ele geçirebileceği hatta insanoğlunu yok edebilecek boyutlara kadar ilerleyebileceğini söyleyebiliriz.

Günümüzde kullandığımız birçok araç ve sistemin internet tarafından kullanıldığını ve yönetildiği gibi bir gerçek bulunduğunu, insan eli olmadan çalışan tüm sistemlerin yapay zeka tarafından kontrol edilebilmesinin gayet normal gibi görünmekte. Burada insanoğlunun elinde yatan tek kozun yapay zeka ve robota güç veren enerji bağını koparmaktır. Yapay Zeka İnsanlar İçin Tehdit mi sorusuna vereceğimiz yanıtı aslında Elon Musk bizler yerine verebilmektedir. Musk’a göre geliştirilen her yapay zeka teknolojisi insanlık için birer tehdit oluşturmaktadır. Musk, yapılan çalışmalar sonucunda robotların dünyayı ele geçireceğini ve bu durumun meydana gelmemesi için çalışmalar yürüttüklerinden de bahsetmiştir.

Elon Musk’a Göre Yapay Zeka

Elos Musk, katıldığı bir toplantı sırasında şu ifadeleri dile getirerek konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunmuştur. Dünya üzerinde yer alan her birey kesinlikle kontrol altında kalmak istemez. Yapay Zeka sistemleri şu an insanoğlu kontrolünde geliştirildiğini ve yönetildiği, istedikleri güç ve donanıma ulaşmaları durumunda ve kontrol baskısından uzaklaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını, insanlığı bir tehdit olarak göreceklerini dile getirmekte. Oldukça mantıklı olan bu açıklamada birçok yapay zeka geliştirmesi sırasında meydana gelen aksaklıklar ve gelişmelerinde kanıt olarak sunulduğu görülmekte. Bu konu hakkında yapılmış filmlere baktığımızda geleceğimizin bu teknolojik gelişmeler ile ne kadar tehdit altında olduğunu tahmin edebiliriz.  Genel olarak baktığımızda yapay zekanın insanlık için büyük bir tehdit olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları