Yapay Zeka Güvenilir mi?

Yapay zeka, önümüzdeki 100 yılın gündemine girip çıkacak. Bilim insanları, insanlardan daha yetenekli olabilecek ve tehlikeli işlerde kullanılabilecek yeteneğe ve zekaya sahip robotlar tasarlamayı uzun yıllardır planlıyorlar. Bunlardan biri de robot Asimo’dur. Asimo dünyada tanınan yapay zekaya sahip en popüler robotlardan biridir Fakat ciddi işlerde kullanılması hala düşünülmediği için, ve bu konuda kendisine güvenilmediği için Honda bu projeyi kapatacak. Asimo’ya veda edilecek. Bu, insanlığın kaybettiği anlamına gelmiyor tabi, sadece şu anki bilim ve teknoloji, insandan daha yetenekli robotların üretilmesine imkan vermiyor.

2 ayaklı robot Asimo, Fukuşima daki nükleer felaketten sonra bir proje olarak geliştirildi. Tehlikeli nükleer santrallerde kilit noktalarda çalıştırılması ne yazık ki imkansız. O halde çok pahalıya mal olan ve insandan daha az yetenekli robotların hayatımıza girmesi, sadece çocukların oyuncak ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kalacaksa, Asimo gibi bir çok robot projesinin rafa kaldırılmasını gerektirecek. Her şey para için yapılır. Asimo da büüyk bir çalışmanın ürünü olarak, para için üretilen bir projeydi. Ancak kilit noktalarda insandan daha fazla artılara sahip olmadığı için güven de veremedi. Pekiyi Honda, Asimo yenilgisinden sonra elini eteğini robot teknolojisinden tamamen çekecek mi? Hayır. Asimo başarılı olmadıysa bile, daha az kritik görevler için yine robotlar kullanılabilir. Bir yangın söndürme operasyonunda kolayca robotlar kullanılabilir.

Robot ve yapay zeka çalışmaları hız kesmeden devam edecek. Honda, robotik ve yapay zeka üzerinde çalışmaya devam edecek ama firmanın girişimlerinin üçte biri, mobil ve enerji çözümleri alanına kayacak.
Robot teknolojileri, insanlara aşırı tehlikeli felaketlerde ve savaş koşullarında yardım edemediği müddetçe, gelecekleri de kısıtlı olacak. Tabi yatırımları da kısıtlanacak. Yapay zekanın eğlence sektöründe de yeri var, savaş teknolojilerinde de yeri var. Ancak eğlence sektörüne devletler yatırım yapmayacak. Mucizeler yaratacak olan savaş teknolojilerinde yapay zeka gelişimi daima büyük devletlerce destek görmeye devam edecek. Ancak o ışık henüz belirmedi. Çünkü yapay zeka yeterince güven vermiyor. Ancak yine de uzay araştırmaları, okyanus dibinde yapılacak araştırmalar ve eğlence sektörü için büyük bir Pazar alanına sahip olacağı kesin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button