Ana Sayfa / Teknoloji / Windows 10 DNS Önbelleğini Temizleme

Windows 10 DNS Önbelleğini Temizleme

DNS önbelleğinizi temizleyerek, yeni DNS girişi yapabilir veya DNS’leri otomatik olarak bırakabilirsiniz. Windows 10’da DNS’leri basitçe sıfırlayabilirsiniz.

DNS önbelleğini sıfırlamak isteyenlerin birçok sebebi olabilir. Öncelik olarak bilgisayarınızı eski DNS adreslerine döndürmek, kapsamlı bir VPN kullanmak veya ağ üzerindeki bir sorunu düzeltmek için DNS adresinizi sıfırlamak isteyebilirsiniz.

DNS adresilerini sıfırlamak tıpkı diğer Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows 10’da da komut penceresinde girilebilecek basit kodlar ile kolayca yapılabilir.

Aşağıda verdiğimiz işlemleri uyguladıktan sonra DNS ön bellek verileri silinecek ve boş bir şekilde güncellenecek. Windows 10’da DNS ön belleğini sıfırlamak için komut defterine yazacağınız basit bir kod işinizi görecektir. Bilgisayardan çok az anlayan birilerinin bile DNS adreslerini sıfırlayabileceğini belirttikten sonra detaylı olarak Windows 10’da DNS adreslerinin nasıl sıfırlanacağına yönelik soruyu cevaplayalım.

Windows 10’da DNS adreslerini sıfırlamak / Ön belleği temizlemek

  • İlk olarak bilgisayarın ekranında sal alt köşede bulunan başlat butonuna tıklayın. (Bu işlemi klavyenizdeki Windows logosu olan tuşa basarak da yapabilirsiniz.)
  • Sonrasında Cmd yazın ve “Komut İstemi” şeklinde çıkan sonucun üzerine gelerek sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır sekmesini işaretleyin.
  • Yönetici olarak çalıştır seçeneğini ile açtığınız Komut İstemi, kısa bir süre sonra ekranda belirecektir.
  • Açılan Komut İstemi’ne aşağıda belirtilen kodu yazın.
  • ipconfig /flushdns
  • Yukarıda verdiğimiz kodu yazdıktan sonra enter tuşuna basın ve 2 – 3 saniye kadar bekledikten sonra DNS adreslerinizin sıfırlandığını göreceksiniz.
  • Sıfırlama işleminin gerçekleştiğinden emin olamıyorsanız Komut İstemi ekranında yazan “Successfully flushed the DNS Resolver Cache” kelimesine dikkat edin. Eğer bu şekilde bir uyarı veriyorsa başarılı bir şekilde DNS sıfırlanmış demektir. Eğer herhangi bir hata alıyorsanız işlemleri en baştan dikkatlice uygulayın. Genel olarak ipconfig /flushdns’yi yazarken ipconfig’den sonra boşluk konulması unutulur. Düzeltmelerin ardından DNS adresiniz sıfırlanacaktır.

Windows 10’da DNS önbelleği temizlemek için yukarıda anlattığımız bu basit adımlar yeterli olacaktır. Eski DNS adreslerini bu şekilde aralıklı olarak sıfırlamanız ileri zamanlarda DNS’den kaynaklı yaşayabileceğiniz sorun ihtimallerini azaltacaktır.

DNS adreslerini bilgisayarınızda veya internetinizde bir sorun olmasa bile aralıklı olarak sıfırlamanızı öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan uTorrent Hızlandırma Ayarları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları