Ana Sayfa / Teknoloji / Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Windows 10, Microsoft şirketinin sunmuş olduğu en güncel, en yeni işletim sistemi olarak gösterilmekte. Bilgisayarlar ilk alındığı zaman sistem özellikleri ile beraber oldukça hızlı, tüm işlemleri saniyesinde yerine getirerek sahiplerini mutlu etmektedir. Zaman içerisinde bilgisayarların yanlış ya da bilinçsiz kullanımı bilgisayarlarda yavaşlama durumunun meydana gelmesine neden olmakta. Kullanıcılar, istediği oyunu ya da programları çalıştırmak istemeleri durumunda yaşadıkları kasma ve donma sorunları gibi durumlarda bilgisayarlarından nefret ederek zarar verici hareketler yapmaya gidecek şekilde tepki dahi göstermektedir. Bu gibi durumlara gerek olmadığını, Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları sayesinde bilgisayarlarınızı ilk gün ki haline dahi getirebileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Otomatik Başlayan Programları Denetleyin

Bilgisayarlarınıza kurduğunuz her program, yapıları gereği Windows’un her açılışında kendilerini otomatik olarak çalıştırarak arka planda güç üretmektedirler. Özellikle çok fazla program sahibi olan kişiler, zaman içeriside açılış hızlarında dahi uzamaların meydana geldiğinden bahsetmektedirler. Bu tür programlar işletim sistemlerine büyük oranda zarar verdiğini, kasma ve donma gibi sorunlara neden olduklarını söyleyebiliriz. Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları yapmak isteyen kişiler, başlangıç programlarını düzenleyerek belirli oranda hız kazanımı yapabilirler. Bunun için öncelikle CTRL+Shift+ESC tuş kombinasyonlarına basılı tutarak Windows başlangıç bölümünü açınız. Burada karşınıza gelecek uygulamalar listesinde “Durum” statüsü içerisinde “Etkin” olan uygulamaları “Devre Dışı” bırakmanız durumunda bilgisayarlarınız hızlanacaktır. Her uygulamayı devre dışı bırakmamak gerektiğini, Windows’a ait bazı uygulamaların kalıcı olarak etkin kalmaları gerektiğini de dile getirelim.

Görsel Efektleri Kapatın

Windows 10, animasyonları ile öne çıkan bir işletim sistemi olup kullanıcılarına görsel efektler sunması ile kendisini sevdirmiştir. Görsel efektler, göze hoş gelen bir özellik olmasına karşın bilgisayarların gücünü çok fazla emmektedir. Görsel efektlerin çok fazla olması durumunda bilgisayarlarınızda kasma, donma gibi sorunlar sıklıkla yaşanmaktadır. Bunu önlemek için; İlk önce arama kutusuna gelerek buraya sysdm.cpl komutunu yazarak aratıyoruz. Sistem özelliklerini açan bu komut ile beraber “Gelişmiş” sekmesine geçiş yapıyor, buradan Performans kısmına geçerek Ayarlar kısmına giriyoruz. Ayarlar kısmında yer alan Performans Seçenekleri üzerinden görsel efektler ile ilgili ayarların nasıl tanımlandığını göreceksiniz. Burada sistem özelliklerinize uygun bir şekilde en iyi görsel efekt şeklinizi rahatlıkla opsiyonel bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Windows Sorun Giderme Aracını Kullanın

Windows sorun giderme aracı, bilgisayarlar ile ilgili her konuda yaşanılan sorunları çözmek için kullanılmaktadır. Dünya üzerindeki birçok Windows kullanıcıları, bu alanı sadece internet bağlantısında yaşadığı sorunlar için kullanılsa da yaşanılan tüm sorunlara en iyi şekilde çözüm önerileri geliştirdiğini söyleyebiliriz. Arama kutusuna “Sorun Giderme” yazarak Windows sorun giderme aracına giriş yapabilirsiniz. Bu alanda yer alan Sistem ve Güvenlik bölümüne geçerek Bakım görevlerini çalıştır alanından sisteminizin taranmasını sağlayarak hangi alanda ne gibi sorunlar bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Kaynak ve Performans İzleyicisini Kullanın

Kaynak ve Performans İzleyicisi, Windows kullanıcıları tarafından bilinmeyen gizli bir hazine olarak gösterilmektedir. Birçok kişi böyle bir araç ya da bölümün dahi var olduğunu bilmediklerini, bu nedenle iyi bir şekilde yararlanamadıklarını ifade etmektedirler. Bu bölümden yararlanmak için; arama ekranına ilk olarak “Performan /”Report” terimlerini aratıyoruz. Bu araca tıklamamız ile beraber sistem taramasının başlatıldığını, yaklaşık 2, 3 dakikalık bir bekleme süresi sonucunda rapor verildiğini söyleyebiliriz. Rapor içerisinde bilgisayarlarınızı yavaşlatabilecek her noktadan ayrıntılar verildiğini, sürücülerin güncel olup olmadığını dahi gösterdiğini söyleyebiliriz. Düzenli olarak sadece bu aracın dahi kullanılması bilgisayar sorunlarından kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları görüldüğü üzere gayet basit adımlardan oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma (Türk Telekom- Vodafone- Turkcell) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları