Oyun Dünyası

Voidrunner Oyun İncelemesi

31 Mart 2017 tarihinde erken erişim ile Steam Platform’ unda oyuncular ile buluşan ‘Voidrunner‘; Kemal Çiftçioğlu ’nun ve 4 arkadaşının da desteğiyle Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirilip  RealityArts Studio çatısı altında oyuncu kitlesine ulaştırıldı. Oyunun Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Rusça ve Basitleştirilmiş Çince dillerini %100 desteklediğini söyleyebiliriz.

Oyunun konusuna içeriğine değinelim.Voidrunner oyunun haritasının kesin bir adı olmamakla birlikte ‘Void’ (hiçlik) ile tarif ettikleri evrende – tabi bu evrende birbirinden farklı 15 tane harita bulunmakta.- uçuş ve savaşın simülasyondan çok arcade tarzı daha çok aksiyonu ön planda olup gerçek ile olan alakası biraz daha kısaltılmış yani bir uçak simülasyonu zorluğunda değil bu da oyuncuyu rahat ettirmekte. Bu yerli oyunumuz da tek oyunculu veya çok oyunculu gibi farklı seçenekler sunmakta. Oyun içerisinde ki oyun çeşitleri bile fark göstermekte. Bu da yapımcı ve yayıncı arkadaşlarımızın oyuna ne kadar emek harcadığının bir diğer göstergesi.

Oyunda rekabet seçeneği olduğu gibi şehir savaşları veya bölgeyi ele geçirme savaşları da mevcut. Bu özellikleri bakımından benim gözümde bir numaralı savaş ve uçuş içerikli aksiyon bazlı oyun diyebilirim. Oyunumuzda 12 farklı gemi ve bu gemilerin her biri 2 tane özellik sahibi olmakta birlikte bazı gemiler destek rolü üstlenirken bazıları izci rolü veya tank rolü üstlenmekte. Takım oyunu olduğu için arkadaşlarınız ile görev dağılımını iyi bir şekilde yapmanız gerekmekte aksi taktirde düşman takıma mağlup olursunuz.

Oyunun ses ve müzik kalitesine, başarısına değinelim.
Alexander Brandon ve Michiel Van Den Bos ’tan heyecanlı bir müzik albümü sahibi olması oyun yapımcılarının işi ne kadar ciddiyete aldıklarının göstergesidir. Arkadaşlarımız o kadar emek sarf etmiş ve bu ünlü 2 müzik sanatçısından da desteklerini almışlar. Oyunun müzik kalitesi zaten oyuncuyu tatmin eder çünkü gayet başarılı ve kulağa saatlerce gelse de rahatsız etmeyecek tarzda müzikler oluyor. Bazen sizi kendine çekiyor bazen de kendi içinizde kaybolup gidiyorsunuz. Oyunun seslerini inceleyecek olursak, gemilerden ateş ettiğimiz silahların sesleri daha farklı yapılabilirdi çünkü uzay filmlerinden olsun, bazı uzay oyunlarından olsun, hep klişe olan bir silah sesi kullanılmış. Artık o sesi duymak, şahsen beni rahatsız ediyor, benim kanaatimce daha özel bir silah sesi yapmış olsalardı, daha güzel olabilirdi.

Oyunumuzun grafiklerine değinelim.
Yukarıda da belirttiğim gibi oyun Unreal Engine 4 ile geliştirilmiş ve üretilmiş. Grafikler oldukça başarılı aynı zamanda kokpitten oynadığımızda da savaş uçağımızın içi, gayet güzel ve şık. Yani gördüğümüz zaman içinizden ” Adamlar kasmış ve yapmışlar” tarzında cümleler geçirmeniz gayet mümkün.

Kısaca söylemek gerekirse erken erişimde olan bir oyun tabi ki olumsuz yönleri olacaktır veya olumlu yönlerinden daha fazla olumsuz yönleri olabilir. Bunlar normal karşılanacak şeyler geliştiriciler yol kat ettikçe meyvesini oyuncular yiyecektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button