Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Vazelinin Zararları Nelerdir?

Vazelinin Zararları Nelerdir?

vazelinin faydaları

Vazelinin Zararları Nelerdir?

Vazelinin zararları nelerdir? hakkında bilgi vereceğiz fakat ondan önce vazelin hakkında bilgi verelim. neredeyse her evde bulunan bir nemlendirici türüdür diyebiliriz. Özellikle soğuk kış aylarında çok fazla talep görmekte ve çoğu pahalı üründen kat kat etkili olduğunu söylemek mümkündür. Vazelinin talep görmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de çok uygun fiyata olmasıdır.

Vazelin Nedir?

Vazelin, ham petrolün işlenmeden damıtılması sonucu elde edilir ve bir mineral yağı olarak bilinmektedir. Diğer bir adı petrol jölesidir. Vazelinin likit yapısı, genel olarak parafin ve mineral oil şeklinde adlandırılmaktadır. Aynı şekilde bebe yağının ana maddesi de parafin olduğundan, bebe yağı üretiminde de kullanıldığı görülmektedir. Bebekler için konuşacak olursak, parafin gözenekleri tıkadığından dolayı su damlacıklarının oluşumunu engellemektedir. Bu durum yetişkinler için de aynı şekildedir. Gözenekler tıkandığı zaman kişilerde devamlı bir nemlenme söz konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı vazelin, etkili bir nemlendiricidir.

Vazelinin Zararları ve Yan Etkileri

Hemen sizlere vazelinin zararları hakkında bilgi verelim.

  • Bildiğimiz üzere vazelin kozmetikte çok fazla kullanılmaktadır fakat unutulmamalıdır ki, vazelin; deri tarafından emilmektedir ve aşırı kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Aşırı kullanım durumunda çok fazla vazelin emilerek karaciğere zarar verebilir. Bundan dolayı kullanım konusunda aşırıya kaçılmadan kullanım sağlanmalıdır.
  • Unutulmamalıdır ki, vazelinin ham maddesi petroldür. Bu nedenden dolayı tam olarak yararlı olduğu kanıtlanmamıştır. Deri gözeneklerini tıkadığından dolayı aşırı kullanımı önerilmez.
  • Vazelin suda çözülmez. Bundan dolayı göze kaçmaması konusunda dikkat edilmelidir. Özellikle makyaj temizleme işlemleri yapılırken vazelin kullanımı önerilmez. Göze kaçması durumunda bol su ile yıkanmalıdır. Rahatsızlık saptandığında, doktor ile iletişime geçilmelidir.
  • Özellikle sıcak yaz aylarında vazelin sürülü halde güneşe çıkılması önerilmez. Gözenekleri tıkadığından dolayı cilt lekelerine neden olabilir.
  • Hamile bireylerde vazelin kullanımı yapılmadan önce doktora başvurulmalıdır. Genellikle hamile bireyler için vazelin kısıtlaması getirilmektedir.

 

Sizlere vazelinin zararları hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgi için sitemizin diğer bölümlerine göz atabilirsiniz. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları