Ana Sayfa / Genel / Uzman Çavuş Maaşları ve Gerekli Şartlar

Uzman Çavuş Maaşları ve Gerekli Şartlar

Uzman Çavuş Maaşları ve Gerekli Şartlar

 Zorlu meslek gruplarından birisi de askeri personel gruplarından olan Uzman çavuşların yaptığı iş olarak gösterilmekte. Oldukça zor şartlar altında çalışan uzman çavuşlar, attıkları işin karşılığında belirli bir miktar maaş ve sosyal olarak hakları elde etmektedirler. Uzman çavuş olmak isteyen kişiler, askerliğini tamamladıktan sonra terhis belgelerini iptal ettirerek belirli bir sınav ve mülakattan geçerek uzman çavuş olabilmektedirler. Türk Silahlı Kuvvetleri, belirli dönem aralıklarında uzman çavuşluk başvuruları açarak, bu alanda çalışmak isteyen tüm gençlerin başvurularını değerlendirerek sonuçları ilan etmekte. Askerlik mesleği, toplumumuz içerisinde oldukça zor görülmekte olup aynı zamanda oldukça fazla sosyal haklara sahip bir meslek olarak da görülmekte. Askerlik mesleğinin kutsal olarak görünmesinin yanı sıra sorumlulukları da oldukça ağır ve şarttır. Bu nedenle mesleğini sevmeyen Hiçbir kişinin askeri çatı altında uzun bir süre çalışması mümkün değildir. Bir uzman çavuş, göreve başlaması ile birlikte askeriyenin sağlamış olduğu orduevi, ordu kampları, askeri kamplar sosyal tesis gibi birçok sayısız olmaktan istediği kadar faydalanabilmekte bu nedenden dolayı birçok kişinin merak ettiği uzman çavuşluk konumuz içerisinde ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır;

Uzman Erbaş Nedir?

Profesyonel bir şekilde askeri personel eğitimi almış askerlere uzman erbaş adı verilmektedir. Askeriye içerisinde yer alan uzman çavuş ve Uzman Onbaşıları genel olarak statü bakımında uzman erbaş olarak anılmakta. Askeri de yaralandı rütbe sistemine göre uzman erbaşlar ve Çavuşlar sıralamanın en alt tabakasına oluşturmakta.

Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman çavuşlar, göreve başladıkları andan itibaren standart bir maaş ile göreve başlamaktadırlar. Zaman içerisinde çıktıkları görevlere göre ekstra primleri ile maaşlarını yükselten uzman çavuşlar, yıl içerisinde meydana gelen zamlar da gelirlerini belirli bir ölçüde yükseltebilmektedirler. Özellikle sınır bölgelerinde ve doğuda görev alan uzman çavuşlar, batıda görev alan meslektaşlarına göre daha fazla maaş, daha fazla zaman, daha fazla görev ücreti almaktadırlar.

Temel olarak baktığımızda, göreve yeni başlamış bir uzman çavuş 3,5000 TL maaş almaktadırlar. Kumaş içerisine herhangi bir yardımın dahil olmadığını, göreve çıkılması durumunda maaş ekstra ödenekler, çocuk parası,süt parası gibi diğer yardımlarında eklendiğini söyleyebiliriz. Doğuda görev alan bir uzman çavuş, minimum 4,000 TL maaş alıp maaşını 6,500 ile 7,000 TL arasına kadar çıkartabilmektedir. Doğuda görev yapmak askeri bir personel açısından oldukça zor olup ağır yükler gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle uzman çavuşlar doğuda görev almayı yüksek maaşları rağmen çok fazla kabul etmemektedirler. Eğer askerlik vazifenin yerine getirmiş iseniz, askerde sizlere uzman çavuş olma şartları iyi bir şekilde üretilmiştir. Hatta askerlik vazifesini iyi bir şekilde yapan kişilere komutanları tarafından uzman çavuşluk dahi teklif edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları