Ana Sayfa / Genel / Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızın çoğunu elektronik eşyalar ile geçirmekteyiz. Ütü yapmak kimi insanlar tarafından sevilirken kimi insanlara eziyet gibi gelir. Hele bir de hep kullandığınız ütünüz kireçlendiği zaman iyice sinirlenip yapmak istemezsiniz. Ama bir dakika kireçlenen ütünüzü temizlemek kolay panik yapmayın. Temizlenmeyip kireçli ütünüzle ütü yapmaya devam ederseniz kıyafetlerinize verdiği zarara tanıklık etmiş olursunuz.

Her ütünün iç kısmında kireçlenme meydana gelir bu kireçlenme için limon tuzundan yardım alabilirsiniz. Çaydanlık ya da tencerenizin içine bir miktar limon tuzu koyun birazda su koyup kaynatın. Kaynayan bu karışımı ütünüzün su haznesinden içeriye doğru dökün. Daha sonra ütünüzün buhar düğmesine basın ve bekleyin. Yavaş yavaş kireç yüzünden tıkanmış kanalların açıldığını fark edeceksiniz. Kanalları açılan ütünüzü soğumaya bırakın ve içerisindeki suyu dökün.

Ütü Temizlemenin Püf Noktaları

Kullandığınız ütünün dış yüzeyinin kirlendiğini gördüyseniz bir kabın içine hemen bir miktar ılık su ve limon suyu içeren bulaşık deterjanınızı ekleyin. Yumuşak bir bez yardımıyla ütünüzün kirli olan kısımlarını silin. Ütü düğmelerinizin içine su kaçırıp bir onunla uğraşmak istemiyorsanız bezinizin suyunu iyice sıktıktan sonra silme işlemine başlayın. Ütünüzün dış yüzeyince çizikler oluşmaması için fazla bastırmamaya dikkat edin.

Ütü tabanınızı temizlemek için ütünüzü fişe takın ısındıktan sonra fişten geri çekin. Gazetenizin üzerine tuz dökün ve fişten çekilmiş ütünüzle tuzları ütülemeye çalışın. Bu şekilde ütünüzün tabanındaki kirlerin yapıştığını göreceksiniz. Gazete evimde yok diyorsanız bez de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi yapmak istemiyorsanız sirke kullanarak da ütünüzün tabanındaki kirlerden kurtulabilirsiniz. Sirkenizin içine bir temizlik bezi batırın ve bezi sıktıktan sonra ütünüzün tabanını silin. Sildikçe ütünüzün tabanındaki kirlerin kaybolduğunu göreceksiniz.

  • Ütünüzün temizliğinde veya ütünüzü kullanırken kullanma kılavuzundaki talimatlara göre hareket etmeyi unutmayın.
  • Ütünüzü temizlemeden önce fişte takılı mı değil mi ondan emin olun.
  • Ütünüzü temizlemen önce temizleyeceğiniz yere gazete kâğıdı sererek yerin kirlenmesini engellemiş olursunuz.
  • Belli aralıklarla ütünüzü temizleyin.
  • Ütünüzü kullanırken aşırı güç göstermeyin.
  • Ütünüzü kullandıktan sonra belli bir yere kaldırın ve zarar görmesini engelleyin.
  • Ütülere uygun tabanlıklardan alıp onları kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları