Ana Sayfa / Teknoloji / uTorrent Hızlandırma Ayarları 2020

uTorrent Hızlandırma Ayarları 2020

Dünya genelinde bir oyunu veya bir dosyayı hızlı indirmek için en çok kullanılan uygulamalardan birisi uTorrent uygulamasıdır. Yazımızda sizlere uTorrent uygulamasından nasıl daha hızlı indirme işlemi yapacağınızı en güncel bilgilerle paylaşacağız. Yalnız yazımızda paylaştığımız işlemler ancak doğru tracker ve doğru torrenti kullandığınız zaman işe yarayacaktır. Yani sunucuda bulunmayan sadece 3 -5 seedi bulunan dosyalarda bahsettiğimiz ayarlar işe yaramayabilir. Size vereceğimiz ayarlar sadece torrentinizi ve trackerınızı tam kapasite olarak kullanmanıza yardımcı olur.

Hızlandırmak İçin Kullanılabilecek Ayarlar

Yazımızda sizlere uTorrent hızlandırmak için kullanacağınız ayarları vereceğiz. Bu ayarlar sayesinde belirttiğimiz gibi torrentinizi hızlandırabilirsiniz. Fakat ayarları aşağıda sizlere gösterdiğimiz şekilde uygulamaya dikkat edin. Yanlış bir işlem yapmanız indireceğiniz dosyanın daha geç inmesine sebep olabilir.

Genel Ayarlar

Genel ayarlarda yapacağınız değişik şu şekildedir:

-İlk olarak Options sekmesinden Prefences’e tıklıyoruz ve karşımıza gelen ekranda General bölümüne tıklıyoruz.

-General bölümünün en aşağısında “When Downloading” ayarlarına tıklayın.

-Burada 3 tane kutucuk olacak. Bu 3 kutucuğa da tik atmanız gerekiyor.

Bant Genişliği Ayarları

Bant genişliği ayarlarında yapacağınız değişiklikler şu şekildedir:

-Options bölümünden Prefences seçeneğine gelin ve buradan Banwith yazan bölüme tıklayın.

-Burada “Maximum Upload Rate” yazan kısımda yer alan Uploan hızının altında bir hız girmelisiniz. Yalnız Upload hızınızı aşmayacak bir değer girmeniz daha iyi olur. Hem siz rahat bir şekilde indirirsiniz. Hem de diğer kullanıcılar sorun yaşamaz.

-Onun alt kısmında ise Maximum Download Rate yazan kısma gelerek 0 yazmanız gerekiyor. Bu şekilde indirme hızınızı limitsiz olarak ayarlamış oluyorsunuz.

-En son olarak da alt kısımda Number of Connections yazan bölüme geliyoruz. Bu bölümde her torrent için kaç eşe bağlanılması gerektiğine karar vereceksiniz. İndirme hızınız bağlandığınız eş ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok eşe bağlanırsanız indirme hızınız da o kadar fazla olur. Biz o yüzden bu bölüme 999 gibi uçuk bir rakam yazmayı tercih ediyoruz.

BitTorrent Ayarları

BitTorrent ayarlarında yapacağınız değişiklikler şu şekildedir:

-Yine Options bölümünde yer alan Prefences b

uTorrent Hızlandırma Ayarları 2017

ölümünden BitTorent bölümüne gelmelisiniz.

-BitTorent bölümünde Protocol Encryption ayarlarına gelin.

-Burada açılacak olan pencerede karşınıza Outgoing yazılı bir kısım gelecek. Burayı Enable olarak seçmeniz gerekiyor.

Sıralama Ayarları

Sıralama ayarlarında sizlere ilk olarak şunu belirtelim, eğer internet hızınız düşükse veya bağlantınız kötüyse çoklu indirme yapmamaya önem gösterir. Hatta asla çoklu indirme yapmayın. Çünkü torrent sayınız arttıkça eşlerden alacağınız verim düşecektir. Örnek verecek olursak,  8 mb için sadece 1, 16 mb için sadece 2 ve 25 mb için sadece 3 torrent indirin. Bu sayılar haricinde daha fazla torrent indirmeye çalışırsanız her torrent normalde olması gerekenden daha yavaş hızla inecektir.

Yazımızda sizlere uTorrent üzerinden daha hızlı indirme işlemi yapmanız için bazı bilgiler verdik. Bunlara uyduğunuz takdirde indirme işleminiz hızlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan İstiklal Marşı Hangi Zorluklarla Yazılmıştır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları