Utangaçlık Sorunu Nasıl Çözülür? Utangaçlıktan Kurtulma Yöntemleri

Hepimiz, insanlar olarak, dahası seçilmiş insanlar olarak dünyaya geldik ve hiçbir şeyden rahatsız olmadan hayattan zevk alabilmeyi hak ediyoruz. Ancak, utangaç insanlar, bu kadar şanslı değiller. Onlar kendilerini kısıtlıyorlar. Sosyal çevreleri kıttır, bir çok fırsatı da bu yüzden kaçırırlar. Utangaçlığı yenmek için sosyalleşmek gerekir. İnsanlardan uzak durarak, utangaçlığı yenemezsiniz. Onların arasına karışmak çok önemli bir eylemdir. Yeni yüzler ve yeni insanlarla tanışmalısınız, her insanın bir hikayesi vardır ve her insan size yeni bir tecrübe katar. Utangaçlık, aile okul toplum ve yaşanan olaylar nedeni ile bireyi etkisi altına alabilir.

Aşırı utangaç insanlar, çok iyi kalpli insanlardır, ne rahatsızlık vermek isterler, nede rahatsız edilmeyi isterler. Ama hayat konuşma, paylaşma alış veriş yapma eğlenme hatta ağlama olmadan neye yarar ki? Ot gibi bir köşeye çekilmek, insanlardan uzak durmak, olabilecek sorunlarda da utangaç kimseleri tek başına bırakır. Bir problemi çözmek için, bazen utangaç bir insan, yeterli olmayabilir. Bu sorun bir başka insan için bir telefonla bile halledilebilecekken; bir başkası için asla çözümlenemez bir olay olabilir. Sosyalleşmek, çevre edinmek sorunlarınızın çözümü için her zaman danışabileceğiniz bir çevreniz olduğunu bilmek sizi rahatlatır.

Neden Utangaçsınız?
Utangaçlığın bir çok nedeni olabilir. Utangaç insanlarda kendine güven sorunu da vardır. O yüzden güçlü özelliklerinizi anlayın ve onlara odaklanın. Farklı olduğunuzu kabul edin. Utangaçlığı yenmek için görünümünüzü değiştirin, yeni elbiseler alın, saç modeliniz değiştirin, becerikli olduğunuz alanları temel alarak, sosyalleşin. Neden utangaç olduğunuzu sadece siz ortaya çıkarabilirsiniz. bunu ortaya çıkardıktan sonra da yapacağınız iş; ona odaklanmak ve çözmektir.

Utangaç insanların genellikle, hayatlarına karşı olumsuz bir tutumları var. Onlar hayatta ilginç bir şey olmadığını hissediyorlar ve kimsenin dikkatini çekmek istemiyorlar. Her iki faktör de onları çok gerginleştirir ve kabuğuna çekilirler. Utangaç insanların yapması gereken bir diğer eylem; ayna karşısına geçerek, uzun konuşmalar yapmaktır. Bu eylem bile, bir toplulukta size konuşmak ve fikirlerinizi söyleme fırsatı verir.

Utangaç İnsanlar Kendileri İle Barışık Değildir
Çok utangaç insanlarda, kendileri ile barışık olmama gibi bir sorun da görülür. Onlar dünyadan el etek çekmek ve kendi kabuklarına çekilmek isterler. Yeter ki kimse onlardan bir şey istemesin, onlar da kimseden bir şey istemesin. Başkalarına güven duymak ve tüm duygularını açmak onlar için imkansızdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button