Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Ücretsiz İntro Yapma

Ücretsiz İntro Yapma

Bilindiği üzere Youtube gibi video yükleme ve izleme siteleri kullanıcılar arasında oldukça yaygın bir halde bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise Youtuber dediğimiz Youtube hesapları bulunan ve geniş bir kitleye hitap eden yayıncıların bu tür videoları yüklerken video edit kavramına dikkat etmeleri. Video edit konusuna açıklık getirecek olursak yüklenecek videonun göze hoş gelebilecek şekilde tasarlanması diyebiliriz. Bu şekilde yükleme yapılan videoların izlenme oranlarında da artış gözlemlenmiştir. Asıl inceleyeceğimiz intro yapma konusuna gelecek olursak. 3D intro tasarlamak her yayıncı ve Youtuber için isteyecekleri bir şey gibi gözüküyor. İntrolar videolar, oyunlar, şarkılar ve radyo programlarının başında olması ile dikkat çekse de introları bazen video sonlarında da görmek mümkün. İnternette yapılabilecek araştırmalar sonucu farklı intro yapma ve geliştirme programlarını görebileceksiniz.

İntro yapma sitesi programsız ile Panzoid adlı site aklımıza gelmekte. Panzoid kullanıcıların farklı tiplerde intro yapmalarına olanak sağlamakta. Siteye girişin ardından seçilen intronun altında yazan “open in clipmaker” yazısına tıklamanız ile açılan penceredeki text yazan kutucuğa istediğiniz şeyi yazmanız bu işlemi sonlandırmaya yetecektir. Daha sonra oynatma seçenekleri ile intronuzun göze hitap edip etmemesi size kalmış bulunuyor. Sonrasında ise sol tarafta bulunan indirme seçeneğinden bu videoyu indirebilirsiniz. Edit ile de bu videoyu yükleme yapacağınız videonun istediğiniz kısmına ekleyebilirsiniz. Bu anlattığımız olay kolaylıkla videoların introları olabilecek nitelikte fakat oyun ve şarkı gibi intro girişlerinin yapımı daha profesyonelce yapılmalıdır.

İntro Nasıl Yapılmalıdır?

Kullanıcıların genellikle introya video ile ilgili olarak bakması yanlış olacaktır tabi ki de. Açıklamalarımızda şuan için video kısmını size lanse etmiş olsak da aslında oyun ve müziklerin başlangıç aşamasında kullanılan görsel kısa demolar da introya örnek gösterilebilecek nitelikte bulunuyor. Radyolarda çıkan şarkıların öncesinde ve sonrasında konuşmacı tarafından yapılan sohbetlerde introya dâhil edilebilir. Sonrasında yapılan konuşmanın ismi biraz değişiklik gösterse de ona da farklı bir isimle hitap ediliyor. İşte bu outro denilen kavram saydığımız video oyun müzik ve radyo programlarının sonunda kullanılan kavram olarak göze çarpıyor. Oyunların bitiş esnasında yapım şirketleri karakter seslendirmeleri gibi çıkan ekrana outro demek mümkün. Oyunlarda kullanılan introlara gelecek olursak, oyun pazarında bu en dikkat çekici özellik arasında gelmektedir. Bunun sebebi oyuna giriş yapan insanların dikkatini çeken ilk şeyin intro olması gelebilir. İntrolar yine yapım şirketleri tarafından tasarlanan profesyonel kişilerce yapılan küçük video kesitleri olması bakımından önem teşkil etmektedir. Bunun için internette pek çok site ile karşılaşmak mümkün gözüküyor. Bu sitelerin birçoğu ne yazık ki yetersiz olarak tanımlayabileceğimiz sitelerden oluşmaktadır. Bu yüzden kaliteli hizmet veren ve az sayıda ki siteleri bulmak önem teşkil etmektedir. Bu tür ücretsiz intro yapma,intro yapgibi arama sonuçlarının başında RenderForest geliyor.

RenderForestı bireylerin ya da şirket olarak çalışan toplulukların özel veya ticari amaçlı “kısa giriş videoları” oluşturmasında yardımda bulunan bir video üretim platformu olarak tanımlayabiliriz. Giriş yaptığınızda ilk kullanım aşamasında sizden herhangi bir ücret istemeyen RenderForest sitesi ile daha sonrasında paranızın karşılığını alabileceğiniz ödemeli seçenekleri sunulmakta. Ücretsiz olarak bu sitenin olanaklarından yararlanmak isteyenler, kısıtlı olarak olanaklardan yararlanabilmektedir. Ücretli paketlerden birini seçtiğiniz takdir de bu sitenin nimetlerinden çok daha kolay bir şekilde yararlanabileceksiniz. Sınırsız sayıda kaliteli kısa videolar oluşturabilir daha sonrada bunları çevrimiçi kaynaklarda paylaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızdan bu tür videoları paylaşarak daha geniş bir kitle için RenderForest a yardımcı olabilirsiniz. Sizlere sunduğu tanıtım videoları, etkinlik davetiyeleri, açıklayıcı videolar ve buna benzer birçok videoyu tasarlayarak farklı alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. İntro yap ile akılda takılan sorulara bu şekilde kısa da olsa cevap vermiş bulunmaktayız. Bunun yanında site siz kullanıcılarına kişisel kullanım, eğitim ve işletmeler için 3 farklı başlık sunmaktadır. Seçilen şablonlar sonrasında logo animasyonlarından slayt gösterilerine kadar birçok kategori arasında seçim yapabilirsiniz. Hazırladığınız video ile bunu sitenin size sağladığı bulut sistemi ile depolama imkânı da bulunuyor. Yapılan kısa videoların sonrasında her kullanıcının da bildiği üzere bekleme aşaması bu olayın en can sıkıcı kısmı olarak göze çarpıyor. Bu tür kısa videolara soundtrack denilen kısa müziklerde eklemekimkanlar dâhilinde bulunuyor. RenderForest a giriş yaparak bu işlemleri kolay bir şekilde halledebileceğinizin sözünü verebiliriz. Akıllarda bulunan ücretsiz intro yapma sıkıntını da burada son vermiş olabiliyoruz. Bununla birlikte intro yapmak istemeyen kullanıcılar için internette bulunan hazır introlar sayesinde videolarınızı daha güzel bir hale getirmenizde olanak sağlıyor.

Hazır introlar genellikle kullanıldığından bu şekilde bir yaklaşım kabul görülmez diye düşünüyoruz. Fakat söylediğimiz gibi hazır olarak ve daha öncesinde kullanılmış introlar sayesinde kullandığınız vakitte indirime gidebilirsiniz. Bu sayede ücretsiz intro indirme konusuna da açıklık getirmiş bulunuyoruz. Bu anlattığımız özellikler program ile yani bir site yardımı ile intro yapmak özelliklerini bulundurmakta. Sanal ortamda aratılan intro gibi konulara değinmiş bulunmaktayız.

Programsız intro özelliklerini söylemek sizin açınızdan biraz imkânsız görülebiliyor. Çünkü bu iş biraz profesyonelliğe kaçıyor diyebiliriz. Program ile yani site yardımı olmadan intro yapma seçeneklerinizde mevcut gözüküyor. Bunlara Cinema 4D R15 ve AfterEffects CC programları örnek verilebilir. Bu programlar yardımı ile kolay ve hızlı bir şekilde introlarınızı videolarınızın baş kısmına ekleyebilirsiniz. Bunun yanında sesli introlar içinde Sony Vegas Pro adlı programı kullanmanızı öneriyoruz. Cinema 4D programı içerisinde farklı sinema efektleri yardımı ile göze hoş gelen tasarımları gerçekleştirmeniz mevcut. Film endüstrisi tarafından da çok yakından tanınan Cinema 4D özellikle Spidermanfilminin bazı efektleri için kullanılmasıyla da gündeme geldi ve isminden oldukça söz ettirdi. Program içerisindeki kolay anlaşılır arayüz sayesinde farklı alanlarda çalışan kullanıcılara da oldukça yardımı bulunmakta Cinema 4D programının.

Programın sağladığı en önemli özelliklerden birisi de güçlü ışıklandırma efektleri. Bu sayede gerçek atmosferik ortamları yansıtma olanağı sayesinde diğer rakiplerine oranla önde gidiyor diyebiliriz. Yapmış olduğunuz animasyonları farklı bakış açıları ile tasarlayabilir bu sayede farklılık yaratabilirsiniz. Genellikle profesyonel kişiler tarafından kullanan program kolay şekilde intro hazırlamak isteyen kullanıcılar açısından biraz zor gözükebiliyor. 3D alanında gayet başarılı olan program sayesinde farklı boyuttaki objelerin değişiklik göstermesi olanaklar dâhilinde olabiliyor. Sırada ise AfterEffects programı bulunuyor. Bu programa da bir açıklık getirecek olursak, Adobe tarafından 2010 yılında alınan ve Premiere ile benzer nitelikler taşıyan bir program diyebiliriz.

Bu program rakiplerine nazaran oldukça profesyonel özelliklere sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir; ama baştan söylemeliyiz ki bu programın kullanımı diğer programlara göre daha zordur.AfterEffects programına Premiere in daha da gelişmişi demek mümkün. AfterEffects programı görsel efektler ve hareketli grafikler alanında uzmanlaşmış olsa da temel kurgu, kısa video ve animasyon alanında oldukça başarılı. Anlattıklarımız aslında nasıl program dahilinde intro yapılabilir sorusuna açıklık getirmiş durumda.

Bir önceki yazımız olan eBay’dan Paypalsız Alışveriş Yapmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

yorumlayın

  • İntro ile videolar daha etkileyici oluyor. Bir çok ücretsiz imkanı olduğu gibi(renderforest) bazı ücretli imkanları da var gibi. Tabi benim tavsiyem after effects öğrenilmesidir. Adobe after effects bilin, arkanıza yaslanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları