Eğitim

TYT Nasıl Çalışabilirim?

Yükseköğretim Kurumları Sınavının ilk adımı olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) bu yıl 30 Haziran 2018 tarihinde saat 10.15’te gerçekleştirilecek. Yaklaşık 135 dakika boyunca sürecek olan sınavda öğrencilere 40 Temel Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu sorulacak. Yeni sistemle birlikte öğrenciler yeni sınava nasıl çalışılması gerektiği konusunda bir arayışa girdi. Bu konuda endişelenecek aslında pekte bir şey bulunmuyor. Çünkü ÖSYM’den yapılan açıklamada sınav sistemi değişse de konularda öğrencileri mağdur edecek bir değişiklik yapılmadığını açıkladı. TYT çalışmaya başlamadan önce sınav sistemini tanımak oldukça önemli. Eğer sistemi yeteri kadar tanıyabilirseniz az ve öz bir çalışma ile istediğiniz puanı almanızda bir engel bulunmayacaktır.

TYT Puan Ağırlıkları

 1. Türkçe Testi %33
 2. Matematik Testi %33
 3. Sosyal Bilimler %17
 4. Fen Bilimleri %17

Toplam 120 sorudan oluşan TYT sınavında en önemli konular kuşkusuz Matematik ve Türkçe soruları olacak. Nitekim bu iki derse daha çok önem verirseniz sınavın %66’sını sağlama almış olursunuz. Önem önceliğini bu konulara vererek hem zaman açısından hem de puan açısından karlı bir durumda olursunuz.

TYT Çalışma Taktikleri

TYT testinde en önemli nokta Türkçe ve Matematik testleri olduğu için ilk adım olarak bunları halletmenizi kuvvetle öneririm. Kalan zaman dilimlerinde Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerine odaklanabilirsiniz. Türkçe sorularında zaman kaybı yaşamamak için hızlı okuma ve aynı zamanda anlayabilmeniz oldukça önemli bu sebeple boş zamanlarınızda hızlı okuma pratikleri size sınavda yardımcı olacaktır. Nitekim bu tür sınavlarda en çok zaman kaybı yaşatan durumlardan bir tanesi soruların tekrar edilmesi ve anlaşılmaması olmuştur.

Matematik testlerinde ise problemlerin çözümü için en pratik yöntemleri denemeniz gerekiyor. Bunun içinde sürekli olarak örnek sorularla bu yöntemleri öğrenmeniz ve kendinizi sürekli olarak denemenizde fayda var.

Kalan Vakitlerinizde Sosyal ve Fen Bilimlerine Çalışın

Her ne kadar önceliği Türkçe ve Matematiğe vermenizi istesek te aslında Fen ve Sosyal Bilimler kısımları da sıralama ve puanınız açısından oldukça önemli bir yer edinecek. Çünkü en küçük bir puan farkı bile sizi hayalinizdeki üniversiteye yakınlaştırabilir veya ondan uzaklaştırabilir. Bu sebeple kalan zamanlarınızda Sosyal Bilimlere ve Fen Bilimler kısmına çalışmayı ihmal etmeyin. Sosyal Bilimler kısmında;

 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya
 • 5 Felsefe
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ekstra Felsefe Sorusu)

Fen Bilimleri Kısmında ise;

 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji sorusu yer alacak.

TYT sınavı ile ön lisans programına katılmak isteyen öğrencilerin yalnızca 150 puan alması yeterli olmakla birlikte yeni sistemle birlikte eğer öğrenciler TYT sınavından 200 puan ve üstü bir puan alırsa bu puanını gelecek yıllarda da kullanabilme hakkına sahip olabilecek. Eğer bu yıl TYT sınavına girer ve 200 ve üstünde bir puan alıp AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavından dilediği puanı alamayan öğrenciler gelecek yıl TYT sınavına girmeden AYT sınavına girebilecek ve puanı hesaplanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu