health

Turp Ve Turp Suyunun Faydaları Nelerdir?

Turp Ve Turp Suyunun Faydaları Nelerdir?

Turp güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Antioksidan özelliği olmasından dolayı bazı kanser türlerine karşı koruma görevi üstlenir. Vücudumuzdaki safra akışı seviyesinin arttırır. Turp tüketmek karaciğer sağlığımız açısından da faydalıdır. Hazımsızlık sorunlarımızı sona erdirir. Vücudumuzda bulunan ödemleri dışarıya atmamızı sağlar. Turp tüketmek idrarımızı rahat yapmamıza da etkide bulunur. Turpun içerisinde posaları olduğundan şeker hastalarının tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kanımızda bulunan kolesterol seviyesini düşürür.  Bazı kanser türlerine karşı vücudumuzu korur. Turpun kalorisi az olduğundan dolayı zayıflamak isteyen kişilerin diyet listelerinde bulunur. Kabızlık sorunu yaşayan kişilere turp suyu içmeleri önerilir. Turp suyu bağırsaklarımızı rahatlatır. Turp suyu içmek basur olmamızı engeller.

Sarılık hastalığına karşıda turp yenilmesi oldukça önemlidir.  Turp suyunun idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı önler. Turpun içerisinden olan bazı maddelerden dolayı yiyen kişilere tokluk hissi verir. Bu sayede kilo verimine yardım edip daha az kalori almamızı sağlar. B ve C vitamini içerdiğinden dolayı cilt sağlığımızı da olumlu etkide bulunur. Cildimizin nemli kalmasını sağlar. Turpun yapraklarında kalsiyum bulunduğundan iyi bir kalsiyum kaynağı olarak bilinir. Turp tüketmek kalp kaslarımızın düzenli çalışmasını sağlar. Tansiyon rahatsızlığı olanlara da turp tüketmeleri önerilir. Turp tüketmek kemik erimesine yakalanma riskimizi önler. Menopoz dönemindeki kadınlara da turp tüketmeleri söylenir. Bağışıklık sistemimizin düzenli çalışmasında da etkisi bulunmaktadır. Turp tüketmek kan kolesterolümüzü düşürür. Turp tüketmek göz sağlığımız içinde oldukça faydalıdır. Turp tüketmek akciğer sağlığımızı korur. Yaşlanmayı geciktirici özelliği olduğundan turp çok tercih edilen bir sebzedir.  Ani hafıza kaybı yaşamamızı önleyici etkisi vardır.

Turp yapraklarını çorbalarınıza ilave ederek, ıspanak yemeği gibi pişirerek ya da salatalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz. Aşırı turp tüketen kişilerde gaz rahatsızlığı meydana gelir çünkü turpun gaz yapıcı bir özelliği vardır. Turp çok yenildiğinde ishale sebep olur. Fazla turp tüketmek vücudumuzdaki demirleri vücudumuzda atılmasına yol açar. Böbrek kumu döken kişilerin turpu tüketme miktarlarına dikkat etmeleri gerekmektedir ya da hiç tüketmemeleri gerekir. Gaz sancısı olan kişiler turp tüketerek bu durumu şiddetlendirebileceğinden turp tüketimini durdurmalıdırlar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button