Ana Sayfa / Teknoloji / Turksat 4a – 4c uydu Aramaları Nasıl Yapılır?

Turksat 4a – 4c uydu Aramaları Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda gerçekleştirilen uydu güncellemesine bağlı olarak televizyon kanallarının önemli bir kısmının yeri değişti. Peki Türksat 4a-4c uydu araması nasıl yapılır?

Ülkemizde yer alan televizyon kanallarının yayınları Türksat 4a-4c uydu programı üzerinden yapılmaktadır. Türksat 4a-4c uydu aramaları nasıl yapılır? konulu başlığımız ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm önemli noktaları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Türksat 4a-4c uydusunun; kıyas yapacak olursak 2a’ya oranla çok daha hızlı olduğunu rahatlıkla ileri sürebiliriz. Bunun yanı sıra kullanım ömrü de yine Türksat 2a’ya göre daha uzundur. HD yayın yapmak isteyen Tv şirketlerinin, bunu gerçekleştirmek için bir sertifika almaları mecburidir. Ortalama düzeyde bir televizyona sahip olanlar bile Türksat 4a uydusu sayesinde dekoderle HD yayınlar izleme şansına sahip olabilecekler. Bunun yanı sıra analog yayınlarda da tıpkı buna benzer bir kalite artışından bahsedebiliriz. HD Türksat 4a-4c yenileriyle birlikte toplamda 500’ü aşkın kanala sahip durumda. Böylece seyirciler de artık tüm yayınları yüksek kalitede izleme şansına sahip olabilecekler.  Hem de daha önceleri olduğu gibi aylık ücret ödemek zorunda kalmadan.

Türksat 4a-4c Frekans Ayarı Yapma
Türksatta günceleme yapmak için televizyon kanallarına alt bilgileri tek tek girmenize gerek bulunmamaktadır. Bunun için Türksat otomatik arama frekansını uydu alıcısına girdikten sonra önce şebeke arama ardından da kanal aramanın seçilmesi kanal listesinin uydu alıcınıza yüklenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte herhangi bir olumsuzluk durumu yaşamanız halinde kanalları manuel olarak eklemeniz de mümkün olabilecektir. 

Türksat 4a-4c haberleşme uydusu 42° Doğu yörüngesinde hizmet sunacağından ötürü uydu bünyesinde her alan yayınları izlemek için ek bir antene gereksinim duyulmamaktadır. Bunun yanı sıra mevcut anten ayarlarında da bir değişikliğe gidilmesi gerekmemektedir.

Sahip olduğu yeni uyduları sayesinde bölgesindeki liderliği daha bir güçlü konuma getirmiş olan Türksat, yer almış olduğu 42° yörüngesinde izleyicilerine daha zengin bir televizyon ve radyo kanalı izleme olanağı tanımaktadır.

Karasal yayınların geride kaldığı bir hayli zaman oldu. Günümüzde pek çok insanın unutmuş olduğu karasal yayın antenleri ve ayarlamaları yerini artık teknolojinin ilerlemesine de bağlı olarak uydu yayınlarına devretmiş durumda. 81 ilin hemen hemen tamamında herhangi bir problem yaşanmadan izlenebilen yayınlar, karasal yayına kıyasla daha geniş bir kapsama alanına ve bunun yanı sıra da son derece kaliteli görüntü imkanları ile izleyicilerinin karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz 14 şubat tarihinde uzaya gönderilmiş olan Tırksat 4a-4c uydusu 42° doğuda hizmet verdiğinden ötürü uydu kullanıcıları çanak antenlerinin konumunda herhangi bir değişikliğe gereksinim duymadan bu uydudan yayın alma hakkına sahip. Bununla birlikte Türksat bünyesinde bulunan 429 adet kanal, 477’nin üzerine çıkmış durumda. Uyduya ait frekans ayarları büyük bir izleyici kitlesi tarafından gün gün takip edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yangın Söndüren İtfaiyeci Robot başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları