Türkiye’nin Sınır Komşuları Nerelerdir

Yıllardır öğretilen bir ifadeyle 4 tarafı denizler ile çevrili bir konuma sahip olan ülkemiz, bildiğiniz üzere bu özelliği nedeniyle jeopolitik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca önemli boğazları da bünyesinde barındıran Türkiye bu yönüyle de son derece stratejik bir öneme sahiptir ki zaten genel anlamda bu bir çoğumuzun bildiği bir bilgi.

Ülkemiz sahip olduğu 4 tarafı denizler ile çevrili olan konumuna rağmen birçok ülke ile kara sınır komşusudur. Sınır komşumuzun bulunmadığı tek bölgemiz, kuzey tarafıdır. Sebebi ise tamamının dağlar ile çevrili olmasıdır. Ayrıca bilinen son sınır komşularımızın değişimi 25 Aralık 1991 yılında SSCB’nin dağılması ile birlikte doğu bölgesindeki toplamda 4 komşumuz olan kurulan mevcut sınır komşuluğumuz kesilmiştir.

Türkiye’nin sınır komşuları

Gürcistan
Gürcistan SSCB’nin dağılması ile beraber ülkemizin sınır komşusu olmuş olup yaklaşık olarak 276 km uzunluğunda sınırımız bulunmaktadır. Gürcistan-Sırp ve Türk gözü olmak üzeri iki ayrı sınır kapımız mevcut olup, Sırp kapımız Artvin, Türk Gözü kapımız ise Ardahan şehrimizde yer almaktadır.

Ermenistan
Ermenistan’da tıpkı Gürcistan gibi SSCB’nin dağıldığı dönemde ülke sınır kapı komşumuz olmuştur. Sınır uzunluğumuz 325 km’dir ve doğu tarafı komşumuzdur. İki adet sınır kapımız olup, bunlardan bir tanesi Kars şehrinde yer alan Akkaya diğeri ise Iğdır şehrimizde yer alan Alican sınır kapışırdır. Güncel olarak ise Ermenistan ile olan iki sınır kapımız kapalı durumda olup, kullanım dışıdır.

Nahçıvan
Azerbaycan’a bağlı özerk bir Cumhuriyet olan Nahçıvan ülkemizin doğu sınır komşusu olup, sınır uzunluğumuz 18 km’dir. Dilucu adından bir adet sınır kapımız mevcut olup, bu kapı Iğdır şehrinde yer alır.

İran
Doğu tarafı sınır komşularımız arasında yer alır. Sınır uzunluğumuz ise 529 km’dir. İran ülkesi ile 3 adet sınır kapımız bulunmakta olup, Ağrı Gürbudak kapımız ülke tarihindeki en eski sınır kapımız budur.

Irak
Günay tarafı sınır komşumuz olup, uzunluğu yaklaşık olarak 378 km’dir. Toplamda ise 4 adet sınır kapımız bulunmakta olup bunlar, Hakkari şehrinde yer alan Derecik ve Üzümlü, Şırnak şehrimizde yer alan Habur ve Gülyüzü sınır kapılardır.

Suriye
Güney tarafı sınır komşumuz olup, uzunluğu yaklaşık olarak 877 km olmasında ötürü ülkemizin en uzun sınır komşusudur. En çok sınır kapımız Suriye iledir. Gaziantep Karakamış, Mardin Nusaybin ve Şenyurt, Hatay Cilvegözü ve Yaladığı en sık kullanılan sınır kapılarımızdandır.

Yunanistan
Ülkemizin batı tarafı sınır komşumuzdur. Sınır uzunluğumuz 203 Km’dir. Yunanistan ile İpsala ve Pazarkule olmak üzere iki ayrı sınır kapımız mevcuttur. Karaağaç sınır kapısı ülke ile ilk sınır kapımız olma özelliğini taşımaktadır.

Bulgaristan
Ülkenin batı sınır komşusu olup, sınır uzunluğumuz 269 km’dir. Batı ile bağlantı imkanı sağlayan önemli bir kapımız olan Kapıkule Edirne şehrimizde yer alan bir sınır kapımızdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button