Gezi Rehberi

Türkiye’nin Gezip Görülecek En Güzel Şehirleri

Türkiye

Türkiye, Ortadoğu ülkesi, Asya ve Avrupa arasında bir geçit ve iki kıta arasındaki bağ olarak sınıflandırılmış, topraklarının büyük bir kısmı Asya’da, küçük bir kısmı ise Avrupa kıtasına ulaşmıştır.

Türkiye çok yönlü doğasıyla karakterizedir ve arazisi düz, yayla ve dağları kapsayacak şekilde değişir. Şehirlerin çoğu turistik cazibe unsurları içerdiğinden, denizde ve karada çok çeşitli eğlence kentleri bulunabilir. Turistler için mükemmel bir seçenektir, onlara kendi  zevklerine göre faaliyetlerini seçme fırsatı verir.

Türkiye’nin en güzel şehirleri

İstanbul

İstanbul kenti tarih boyunca edindiği çok sayıda isim ile bilinir ve Konstantinopolis ve İstanbul olarak isimlendirilir. Türkiye’nin finans, ekonomi ve kültür başkenti İstanbul’dur.

İstanbul, uzun bir geçmişi olan bir şehirdir ve 1985’ten beri UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Dünyanın Asya ve Avrupa gibi iki büyük kıtasını kapsayan tek büyük şehirdir.

  • Boğaziçi Köprüsü: Avrupa kıtasını Asya kıtasına bağlayan köprülerden birisidir. Dünyadaki olağanüstü köprüler listesinde yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda ve boy bakımından 14. sıradadır.
  • Sultan Ahmed Camii: Blue Mosque da denir; Onun isminin nedeni, iç renginin maviye hakim olmasıdır. Sultan Ahmed Camii ve Türbesi 1609 ve 1616 yılları arasında inşa edilmiştir ve bugün Türk mimari eserlerinin şaheseri sayılır.
  • Ayasofya: Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli turistik yerlerinden biri ve hatta dünyanın en önemli turistik yerlerinden birisidir. Ayasofya ilkel olarak bir Ortodoks Patriği Köşk Katedrali olarak inşa edilmiş ve daha sonra İslamiyet fethinden sonra bir camiye dönüştürülmüştür.
  • Taksim Meydanı: Bu, İstanbul’un turistik bölgelerinin merkezi olan hareketli bir alan olup, birçok restoran, kafe, otel, market ve galeri gibi günlük olanaklarla donatılmıştır.
  • Topkapı Sarayı: İstanbul’un en önemli simgelerinden biri ve Fatih Sultan Medmed’in yaptırdığı en gözde turistik yerlerden biri, şimdi birçok önemli önemli eser için harika bir müze haline geldi. Silahların sergilendiği, Mücevherlerin sergilendiği, bazı tarihi ve kutsal eserlerin sergilendiği birçok gezilecek alana sahiptir. Turist can sıkıntısı yaşamadan birkaç saat geçirebileceği çok şaşırtıcı ve harika bir yerdir.

Ayrıca diğer tarihi eserler ve anıtlar gibi birçok simgesel yapı bulunmaktadır.

Antalya

Türkiye ve dünyadaki en popüler turistik yerlerden biri olan Antalya, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği en gözde yerlerden biri, açık bir tarihe sahip eski bir kenti var. Denizin güzel manzarasına sahip eski camiler ve ayrıca turistlerin el sanatları satan birçok dükkana ek olarak özel bir zaman geçirebilecekleri limana bakan kafeler de bulunmaktadır. Ayrıca, bazıları yüzme için uygun olmasa da, yazın yoğun plajları ile ünlüdür, ancak insanlar güneşin ve çevredeki dağların, örneğin kayalık plajı manzarasının tadını çıkarırlar.

hadrian door ile ilgili görsel sonucu

Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya kentine yaptığı ziyareti anmak için adını verdiği 130 metrelik bir yapıya sahip olan, en başta Hadrian Kapısı olmak üzere antik Roma arkeolojik alanlarına sahiptir. Kapı üç kemerlidir ve Eski Antalya’nın yanı sıra tarihi ve arkeolojik önemi için bir geçit olarak kullanılmaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button