Türkiye’nin Gezip Görülecek En Güzel Şehirleri 2

Türkiye’nin Gezip Görülecek En Güzel Şehirleri yazımızın devamı olarak Türkiye’de cennet vatanımızda gezip görebileceğimiz yerleri incelemeye devam ediyoruz.

Bursa

Bursa nüfus bakımından dördüncü büyük şehirdir. Bursa ili İstanbul ve Ankara illeri arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli turistik ve sanayi şehirlerinden biridir. Geniş yeşil ovaları, bereketli ormanları ve çeşitli parkları ve bahçeleri ile ünlüdür.

Bursa’nın en önemli yerlerinden bazıları şunlardır:

 • Ulu Camii: Osmanlı mimarisinde bir başyapıt olan Bursa kentinin en büyük camisidir. İç duvarlarında çok sayıda Arapça yazıt yer alır ve çatının üzerinde dört sıra üzerine bölünmüş yirmi kubbesi vardır.
 • Koza Han: Farklı giyim ve ipek kumaşları satan çok sayıda dükkanın bulunduğu ipek ticareti için bir yer.
 • Türk İslam Eserleri Müzesi: Bu müze paralar, madalyalar, kalkanlar ve diğerleri de dahil olmak üzere 12. yüzyıl’dan 19. yüzyıla kadar ki bir çok eseri sergilemektedir.

Bodrum

Bodrum,  Türkiye’nin güney batısında yer alan parlak turkuaz denizin büyüleyici manzarasına sahiptir. Şehrin belki de en önemli arkeolojik özellikleri şunlardır:

 • Aziz Petrus Kalesi: Bodrum’un en önemli arkeolojik alanlarından biri olan kale, limanın muhteşem manzarasına sahip kendine özgü kuleleri ve duvarları ile bir iç müzeye sahiptir.
 • Bodrum Su Müzesi: Bu müze, antik gemi enkazı ve deniz anıtlarının sergilendiği, dünyanın en güzel ve en ünlü müzelerinden biri olup, üç antik geminin kalıntılarını barındırır, 15. yüzyılda inşa edilen Bodrum Kalesi’nde yer alır.
 • Bitez Plajı: Bitez plajı şehrin en ünlü plajıdır ve ziyaretçilerin daha rahat ve güvenli hissetmelerini sağlamak için sandalyelerin yerine koyulan minderler ve renkli kanepeler ile ayırt edilir.

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz’e bakan sahil kentleri, turistlerin, gezginlerin, arapların ve diğer turistlerin yıllardır taleplerinin arttığı bir yer olup, bu şehirler şunları içerir:

 • Amasya: Amasya kenti Yunanlılar zamanında kayalık dağlarda oyulmuş kralların mezarlarını ve nehre bitişik beyaz Osmanlı evlerini içerir. Bu şehri karakterize eden ve onu bir açık hava müzesi olduğu söylenebilen etkileyici bir başyapıt haline getiriyor.
 • Trabzon: Trabzon şehri Türkiye’nin kuzey doğusundaki ana kenttir ve turistlerin dikkatini güzellik ve mahremiyete çeken yerler ve alanlar içermektedir. Bu alanların en önemlileri, Sümela Manastırı, Uzungöl Gölü ve kayalık dağın kenarındaki ünlü Ayder Yaylası’dır.
 • Samsun: Samsun’un camiler, popüler pazarlar, müzeler, vb. gibi birçok önemli yeri vardır. Karadeniz’in diğer şehirlere göre karadenizin daha ihtişamlı manzarasına sahiptir ve Karadeniz’in en büyük limanı burada yer almaktadır.

İzmir

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin en kalabalık üçüncü ilidir. Nüfüsü yaklaşık olarak 4.113.072 civarındadır. İzmir şehri birçok tarihi esere ve turistik yere sahiptir. İşte İzmir’de gezip görebileceğiniz yerler;

 • Allianoi Antik Kenti: Allianoi Antik Kenti, 30 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Bir çok devlet zamanında sürekli yerleşim yer olarak kullanılmıştır.
 • Atatürk Müzesi: İzmir’in gündoğdu meydanında yer alan bu müze güzel deniz manzarasına sahiptir.
 • St. Jonhs Kilisesi: İzmir’in en meşhur yerlerinden birisidir. Efes Antik kenti içerisinde yer almaktadır. Yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Bunlar gibi bir çok antik kent ve turistik yerleri İzmir’de keşfedebilirsiniz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button