Ana Sayfa / Teknoloji / Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş Resimli Anlatım

Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş Resimli Anlatım

Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş Resimli Anlatım

Yaklaşık 10 sene öncesine gidecek olursak İnternetin bir lüks olarak görüldüğünü, sadece belirli kişilerin evlerinde kotalı olarak sunulan bir hizmet olduğunu görebilmekte idik. İnsanlar, İnternet ihtiyaçlarını çevrelerinde kurulmuş olan İnternet cafeler üzerinden çözümlemeye çalışıp eğlenceli vakitler geçirmeye çalışmakta idi. Zaman içerisinde internet altyapılarında meydana gelen gelişmeler sayesinde artık her evde internet bağlantısının bulunduğunu, birçok kişinin artık İnternet cafeye gitmeden kendi evinde kendisine ait internet kullandığını görmekteyiz. İlk zamanlarda aylık 4GB kullanım kotası bulunan internetler sadece belirli amaçlar için kullanılmakta idi .Sınırsız internetlerin çıkması ile beraber birçok kişi kota sorunu olmayan internetler kullanmaya başladı. Hatta bazı kişiler, yakın komşu ve akrabaları ile ortak internet dahi kullanarak ödemelerini daha uyguna getirmekte idi. Bazı durumlarda özellikle Wi-Fi’si bulunan kişilerin internet şifrelerini değiştirmek istediklerini görmekteyiz. Bu yazımız içerisinde Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş Resimli Anlatım ile konuya değinerek ne gibi işlemler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş için öncelikle modemlerinize Reset atmanız gerekmektedir. Bunun için modemlerinizin ön ya da arka kısmında yer alan bir açma kapa gibi düğmeden yardım alarak modemi resetlemeniz gerekmektedir. Resetleme işleminin tamamlanması ile beraber Modem arayüzüne girmek için modemler için tasarlanmış İP’leri tarayıcıya yazmanız gerekmektedir. Genel olarak modem üretici firmaların kullanmış olduğu İP numaraları;

  • 192.168.1.1
  • 192.168.1.2
  • 192.168.2.1

 

Yukarıda gördüğümüz gibi modem İP adreslerini tarayıcılarımızın adres satırına giriyoruz. Gelen pencere modem markasının modeme ait giriş sayfasına ait olacaktır. Modem markanızın farklı olması sadece tasarımsal olarak farklı görüntüler görmenize neden olacaktır. Gelen ekran içerisinde sizlerden bir kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Eğer internet hizmetini TTNET üzerinden alıyorsanız kullanıcı giriş bilgilerinizin sabit olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı adı bölümüne “admin”, şifre bölümüne “ttnet” yazmanız durumunda girişi başarılı bir şekilde yapacaksınız. Bununla birlikte alternatif olarak kullanıcı adı ve şifrenin admin olarak ayarlandığı da olmaktadır. Eğer internet sağlayıcı servisiniz TurkNET, Superonline, KabloNET gibi sağlayıcılar ise giriş bilgilerini çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları sırası ile uygulamanız durumunda Türk Telekom Modem Arayüzüne Giriş işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Yukarıda dediğimiz gibi tüm internet sağlayıcıları için bu adımların uygulanabileceğini, aradaki farkın sadece kullanıcı adı ve şifre bölümünde değiştiğini söyleyebiliriz. Modem Arayüzüne giriş yaptığınızda modem şifrenizi değiştirebilir, aktif olarak internet bağlantısında bulunan cihazlar hakkında bilgiler alabilir, internet hızında ayarlamalar yapabilir, istediğiniz cihazların internet bağlantısı keserek hiçbir şekilde tekrardan bağlantı kurmasının önüne geçebilirsiniz. Arayüz bölümüne şifre ile giriş yapan kişi modem üzerindeki tüm yetkilere sahip olup istediği şekilde yönetimde bulunabilmekte. İlk etapta arayüz sizlere çok karışık gelse de zaman içerisinde hangi bölümün ne amaçla kullanıldığını öğrenebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Hanefilik Mezhebi Nedir ? Hanefilik Mezhebi Özellikleri İmamı Azam Ebu Hanefi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları