Toprak Analizi Desteği Ne Kadar? 2023

Toprak analizi desteği 2023 kapsamında çiftçi kayıt sistemi içerisinde yer alan çiftçilere yönelik olarak gerçekleştirilecek olan tarımsal destek ödemeleri belli oldu ve Resmi Gazete’de de yayımlanarak tüm kamuoyuna açıklandı.

Toprak Analizi Desteği Ücretler Belli Oldu

Açıklanan bu verilere göre Çiftçi Kayıt Sistemi içerisinde yer alan çiftçilere 2023 yılı içerisinde ödenecek olan tarımsal destek belirlendi ve Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 15 TL mazot, 4 TL’si gübre olmak üzere toplam 19 TL, çeltik, pamuk için dekar başına 40 TL’si mazot, 4 TL’si gübre olmak üzere 44 TL, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 14 TL’si mazot, 4 TL’si gübre olmak üzere toplam 18 TL, aspir için dekar başına 12 TL’si mazot, 4 TL’si gübre üzere 16 TL, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır, patates için dekar başına 19 TL’si mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 23 lira, kanola (Kolza), soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer ürünler için dekar başına 10 TL’si mazot, 4 TL’si gübre olmak üzere 14 TL, nadas için de 6 TL’lik mazot desteği sağlanmasına karar verildi.


Şayet mazot fiyatlarında artış yaşanması gibi bir durumun söz konusu olması halinde belirlenmiş olan mazot destekleme birim fiyatları, Maliye Bakanlığı’ndan da alınacak görüşe bağlı olarak sene içerisinde mazot fiyatındaki günlük ortalama artış oranlarını ortalaması göz önünde bulundurularak arttırılacaktır.

Toprak analizi desteği olarak minimum 5p sekar ve fazlası tarım arazilerinde 50 dekar başına yetkili olan toprak analiz laboratuvarlarına 40 TL’lik bir destekte bulunulacağı bildirilmiştir.

Yine toprak analizi desteği için organik tarım kapsamında kategorilerine göre dekora 10-100 TL aralığında bir destekte bulunulacaktır. Bunun yanı sıra iyi tarım uygulamalarına destek sağlamak amacı ile sebze’meyve, tıbbi aromatik bitkiler, süs bitkileri çeltik ve örtü atı için her dekea başına 10-150 TL destek uygulamasına gidileceği bildirilmiştir. Ayrıca bitkisel üretimle ilgilenmekte olan küçük aile işletmelerine sunulacak destek kapsamında ise her dekar başına 100 TL ödeme yapılacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button