Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Topluluk Önünde Konuşurken Heyecan Kontrolü Nasıl Yapılır?

Topluluk Önünde Konuşurken Heyecan Kontrolü Nasıl Yapılır?

Birkaç kişinin ya da milyonlarca kişinin önüne çıkarak konuşmalar yapmak bazı insanlarda mide bulantısı, baş dönmesi, terleme, titreme gibi sorunlara yol açabilir. Topluluk önünde konuşma fobisi olarak da bilinen bu durum kişilerin iş hayatından özel hayatına varıncaya kadar pek çok alanda olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Sizde birden yanan sahne ışıkları altında insanlara bir şeyler söylemek isterken bir yandan da sahneden kaçmaya çalışıyorsanız topluluk önünde konuşma fobisine sahipsiniz demektir.

Peki, Topluluk Önünde Konuşurken Heyecan Nasıl Önlenir?

  1. Herkes Eşit!

Karşınıza çok saygıdeğer ve yüksek mevkide olan insanlar oturabilir. Sizden kat be kat iyi olduğunu düşündüğünüz bu kişiler aslında sizin gibi birer insandır. Onların mevkilerini, bilgilerini ya da sizden daha üstün oldukları konuları düşünmeyin. Hata yapacağınızdan korkuyor ve bu insanların hatanızı yakalayacağını düşünüyorsanız bilin ki ‘’Hatasız kul olmaz.’’ Elbette onlarında konuşurken yaptıkları hatalar oluyordur. Sakin olun!

  1. Konuşmanıza Odaklanın!

Topluluk önünde konuşurken heyecan kontrolü yapmak için konuşacağınız konunun içerisinde kaybolmanız daha mantıklı bir yol olacaktır. Konunuzu düşünün. Konuşacağınız konuyu nasıl daha iyi anlatabilirsiniz ve insanlar sizi nasıl daha iyi anlayabilir diye düşündüğünüzde olay tamamen çözülecek.

  1. Göz Teması Kurun!

Topluluk önünde konuşmaktan korkuyor ya da heyecanlanıyor olabilirsiniz. Özellikle konuşma esnasında etrafınıza ve ya sahnenin sonuna bakıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Bu durum size destek vereceği yerde sizi daha çok heyecanlandıracaktır. İnsanların sizi dinlediğini ve sizin dediklerinize önem verdiğini görmek için göz teması kurmaktan kaçınmayın. Konuşma yaparken insanlarla samimiyeti gözlerinizle kurabilirsiniz. Bu durum ise size güç verecektir.

  1. Sesinizi Yükseltmekten Korkmayın!

Topluluk önünde konuşurken ses tonunuzdan korkmayın. Sesinizi kıstığınızda ya da tek düze bir ses tonunda konuştuğunuzda çevrenizdekiler sıkılmaya başlayacaktır. Ancak konuşmalarınıza farklı tonlarda sesler ile devam ederseniz herkes sizi dinlemek isteyecektir. Alçak bir ses tonu yerine değişen ses tonlarını, vurguları ve ara ara gülümsemeleri eklemekten utanmayın.

  1. Mizah Herkesi Rahatlatır!

Eğer konuşma metnine bağlı kalmayacaksanız ve sohbet havasında bir konuşma yapmanız gerekiyorsa ufak bir mizah ile bütün atmosferi harika hale getirebilirsiniz. İnsanların güldüğünü görmek ve gülmek topluluk karşısında konuşmak için size iyi gelecek.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları