Teknoloji

Tesla Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Birçok icadını günümüzde kullandığımız Tesla`yı ne kadar iyi tanıyoruz? Zamanının ötesinde bir hayal gücü ve zekaya sahip bir mucit. günümüzde kullandığımız elektronik alet onun icatlarının mantığını temel alıyor. Günümüzde bile çok sevilen ve popüler bir bilim adamı olan Tesla`yı gelin yakından tanıyalım.

Sonradan dahi olunmaz, dahi doğulur.

Tesla kendi zamanında çoğu kişinin düşünemediğini düşünebildiği için dahidir. Bu her bilim adamı için söylenemez.

Dahi Mucit

Tesla aslında kendi icatlarını kaptırmasıyla oldukça meşhurdur. Günümüzde bile bunun sosyal medyada oldukça geyiği yapılır. Örneğin radyonun mucidi Marconi olarak bilinse de ilk olarak Tesla`nın elinden çıkmıştır. X ışını ve vakum tüp amplifikatörünü de yine Tesla keşfetmiştir. İlk ampulü kim bulduğu konusu zaten oldukça meşhurdur ve Edison`nun ona haksızlık yaptığı söyleyen çok fazla insan var. Tüm bunlara ek olarak hız ölçümü ve günümüz motorlarındaki ateşleme sistemini de yine Tesla bulmuştur.

Ampulün İcadı

Tesla 1984`te ABD ye yerleştiğinde Edison’la beraber çalışmaya başlar. Tabi bu sırada Edison ampul üzerinde çalışmaktadır. Tesla da ona bu konuda ona yardım etmekten fazlasını yapmıştır.

Kötü Biten Ortaklık

İki mucit birbirlerini kırarak ayrılmışlardır ve bildiğiniz üzere ampulün icadı Edison almıştır. Bu olaydan bi süre sonra Edison, Tesla`dan af dilemek için yanına gelmesini ister ama Tesla bu isteği ret eder ve son sözünü söyler `Böyle boş şeylere ayıracak vaktim yok. İnsanlık için yeni icatlarla uğraşmalıyım.’

Israr

Tesla elektriğin kablosuz dağıtılabileceğini düşünmüş ve uğraşları sonucu bunu bilime ve bilim insanlarına kanıtlamıştır.

Cömertçe Bir Arzu
Tesla halkı düşünen bir adamdı ve belki de çok sevilen biri olmasının temel nedenlerinden biride budur. Tesla aslında elektriğin bedava olarak dağıtılmasını istiyordu.

Büyük İcat

Tesla kaynak olmadan enerji üretmeyi oldukça istiyordu ve çabası bunun olmasını sağladı. Yaptığı deney ile 20 ampulü 25 mil uzaktan yakmayı başarmıştır.

Zamanın Ötesinde

Her ne kadar ampulün patentini kaptırsa da kendi ofisinde kullandığı floresan lamba, 40 yıl sonra bulunup seri üretime geçilecektir.

Tesla her zaman daha iyidir.

Tesla bugün kullanılan motorlu araç markası Ford`un kurucusu olan Henry Ford`un ilk çıkardığı motorlu aracını görüp bu kadar büyük bir motora gerek olmadığını söylemiştir. Tabi Henry Ford bu ikazı dinlememiş ve Teslayı hafife almıştır. Tesla ise ürettiği motorla onu oldukça utandırmış ve pişman ettirmiştir.

Önemli Bir Başarı: Alternatif Akım

Bugün bile alternatif akım biçok icadın temelidir. Tesla ise bu konuda şöyle bir söylemi vardır. “…Kendi alternatif akım ve yüksek frekans ile ilgili “frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. Ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. Sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir.“

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu