Ana Sayfa / Teknoloji / Televizyon Teknolojileri

Televizyon Teknolojileri

Eski model fosforlu ve hantal televizyonların devri bitti, düz ekran TV, Plazma TV ve Led TV şimdi popüler oldu. İnsanlar Plazma led ve LCD arasındaki farkı bilmeyebilir. Biz de bu makalede, bu farkı anlatmak istedik. Düz ekran televizyonların piyasasında yüzlerce farklı TV modelleri var. En pahalıdan en ucuzuna kadar! Ama iyi olan daima daha pahalıdır. İnsanlar kendi bütçelerine göre TV modelleri satın almak yerine, nasılsa 15-20 yıl boyunca her gün kullanacakları ve evlerinin baş köşesine yerleştirecekleri televizyon seçiminde, bu kuralı çiğneyebilirler. En iyiyi almak isteyebilirler. İnsanlar Plazma led ve LCD arasındaki farkı bilmeyebilirler diye düşündük, çünkü bunların üçü de farklı teknoloji ile üretiliyorlar.

LED televizyon Teknolojisi
LED Işık Yayan Diyot teknolojisi anlamına geliyor. Yani ekranda milyonlarca minik led lambalar size eşsiz görüntüyü veriyor. Led teknolojisi, bazı yeni LCD televizyonlarda tanıtılan arka ışık sistemini gösterir. Yüksek görüntü içeriğini veren çiplerden farklı bir sistemdir. LED çipler ve pikseller kendi ışıklarını üretmezler, arkadan paneli -ekranı aydınlatılıyorlar. LED TV ve LCD TV arasındaki fark nedir? Aradaki en önemli ayırım; LED teknolojisinde her LCD TV’de bulunan floresan arka ışıkları değil, bunların yerine LED ışıkları kullanmasıdır.

Piyasadaki mevcut LED TV’ler iki teknolojiyle donatılmıştır. Bunlardan biri Edge Lighting, diğeri ise Full Array Lighting teknolojisidir. Edge Lighting LED teknolojisinde basitçe arka ışıklar ekranın dış kenarlarına yerleştirilir. Bu da LED TV daha ince olur. Tam Dizi yönteminde, ekranın tüm yüzeyinin arkasında birçok LED ışığı vardır. LED ışıklarının bağımsız olarak, resmin parlaklığını ve karşıtlığını ayarlayarak açılıp kapanmasıdır. İşte daha canlı renkler isteyenler bu LED teknolojisi seçerler. Dahası çok az enerji harcarlar.

LCD Teknolojisi
Sıvı kristal ekran olarak kısaca tanımlayabiliriz bu teknolojiyi… LCD TV, Likit Kristal Ekran anlamına gelir. LCD TV’ler piyasada en çok satan küçük ekran televizyonlardan biridir. İlk ortaya çıktığında LCD’ler aslında çok pahalıydı ve küçük ekranlarla sınırlıydı. Şimdi bile LCD bilgisayar monitörlerinde kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile üretilen TV ler de en az LED teknolojisi TV’ler gibi az elektrik harcarlar. LCD boyutları oldukça büyük olabilir. 30 ile 50 inç aralığında boyutlarda satılırlar.

Plazma TV teknolojisi
Plazma TV’ler düz ekran HDTV’lerin dünyasında büyük bir öncüdür. Plazma teknolojisi Katot Işın Tüpü teknolojisini kullanır. Belirli piksellere çarptığında tepki veren plazma hücreleri vardır, bu da onların belirli bir renge dönüşmesine neden olur. Plazma TV’ler arka ışığa bağlı değildir, teknolojisi kendi renk yelpazesini üretmek için ışığın yoğunluğunu değiştiriyor. Önceki Plazma TV’lerde sık ısınma gibi birçok sorun vardı, şimdiki teknolojilerde de sorun devam ediyor aslında. Siz de dikkat ederseniz Plazma teknolojisi daha ucuz.

DLP TV Teknolojisi
Dijital ışık işleme teknolojisi ile üretilen televizyonlardır. Ekonomiktirler ev ve ofislerde kullanılabilirler. DLP, Dijital Işık İşleme anlamına gelir ve arka projeksiyon ışığını kullanarak video görüntüsu dışarıya verilir. DLP teknolojisi eski Katot Ray Tüp Teknolojisini birkaç yıl önce değiştirdi ve eski CRT’nin aksine, DLP TV hafif ve düz ekrana sahip oldular.

Bir önceki yazımız olan Dünyayı Değiştirebilecek 10 İcat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları