Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Tek Engel Sensin

Tek Engel Sensin

Tek Engel Sensin

İnsanlar neredeyse sınırsız potansiyellerinin farkına varmadan yaşarlar. Kendi kendilerinin önüne engeller koyarlar ve ben bunu yapamam, ya bu konu beni aşar, veya bu kesinlikle başarılamaz diye çok zararlı düşünce kalıplarının içine hapsolurlar. Milyonlarca başarısız insanın, bu başarısızlığı da buna bağlıdır.  Cılız isteklerle yapılan cılız girişimler, cılız sonuçlar üretir. Üretilen bu tatmin etmen sonuçlar sonunda inançlarınızı etkiler. Siz başarının size ait olmadığı fikrine kapılırsınız.  İşte bu en tehlikeli ve aşılmaz engeli oluşturur.

Bir başarısızlık Hikayesi

Kişisel gelişim, başarı hikayeleri ile süslü olmak ister. Ama başarı hikayeleri , başarısızlıktan bıkanların ve bir şeyler yapılması gerektiğine inananların ürettiği sonuçlardır. Kişi, içinde bulunduğu durumun kendisini iyi yerlere götürmediğini bir anlığına fark eder. Şimşekler çakar ve kişi artık eskisi gibi olmaz. Düşünceleri açı değiştirir. İşte başarı hikayeleri böyle yazılır. Mahmut, evinden 2 saat uzakta bir iş yerinde çalışıyor. Fakat her gün 2 saat gidiş 2 saat dönüş toplam 4 saatin yolda geçmesi onun canını fena halde sıkmaktadır. Aynı mahallede aynı sektörde üretim yapan bir firmada da çalışabileceği bir teklif alır. Fakat bu kez Mahmut 2500 lira yerine 3000 lira alacaktır. Mahmut bu teklifi değerlendirirken işteki arkadaşına bu teklifi fısıldar. İşi de iyice savsaklar. O da patrona söyler. Patron Mahmut ile bu işi çok uzun süre yürütemeyeceği düşüncesine kapılır. Ona daha az iş verir. Bir çeşit tahliye tekniğidir bu.

Sensiz de bu iş yürür mesajı verilmektedir kendisine.  Sanki Mahmut orada bir misafir konumuna itilir. Mahmut tahmin edebileceğiniz gibi , bu tavırları kabul edemez ve patronla tartışır. Patron da usulca, dünden razı bir şekilde ona kapıyı gösterir.  Mahmut kendi mahallesindeki iş yerine başvuracaktır. Sırtı pektir. Ancak başvuru sırasında, referans araştırması yapan firma müdürü, daha önce Mahmut’un çalıştığı firmadan olumlu izlenimler almaz. Eski patronu ,  “Mahmut işe yarasaydı ben onu bırakmazdım!” diye de ekler.  Mahmut kendi mahallesinde yüzde yüz iş bulabileceği ve çok iyi bildiği mesleği icra edemez. Mahmut, dedikoducu arkadaşına sırrını vermekle hata etmiştir. İkinci olarak eşeği sağlam kazığa bağlamadan  çalıştığı iş ortamından kovulmak ve tazminat almak  için işi ağırlaştırmıştır. Üstelik diğer çalışanları da kışkırtmıştır.

Mahmut bir düşünce kalıbı geliştirir: “Hiçbir zaman, evime yakın ve çok iyi bildiğim işi yapabileceğim rahat bir iş imkanına kavuşamam!”. Nokta. Bu onun bilinçaltına kazınmıştır. Oysa kuralları insanlar koyar, engelleri insanlar inşa eder, bilinçaltı da insana hizmet eder. Ben başarısızım, dediğiniz anda bilinçaltı bunu gerçekleştirmek için çalışır. Ben başarılı biriyim dediğinizde de aynı şekilde sizin başarılı olmanız için çalışır.  Mahmut 6 aydır işsizler ordusunda er olarak görev yapmaktadır.

 

Kişisel gelişim dersleri , başarı hikayeleri , başarısızlık hikayeleri

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları