Genel

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

SSK sorgulama işlemi yapmak isteyen birçok kişi, ellerinde yeterli oranda belge olmamasından doalyı bu işlemi TC Kimlik Numaraları ile yapıp yapamayacaklarını merak etmekteler. 2015 yılı öncesinde SSK sorgulama işlemlerinde TC kimlik numarası üzerinden işlem yapmak yeterliydi. 2015 yılında alınan bir karar doğrultusunda artık TC kimlik numarası üzerinden sSK sorgulama işlemlerini kaldırıldığı duyuruldu. Bunun nedeni, t.C kimlik numaralarının asılsız, güvenilir olmayan işlemleri üzerinden kullanılmasından dolayı ortaya mağduriyetler çıkmaması adına alındığını söyleyebiliriz. SSK sorgulama işlemleri sırasında birçok kişi ne yapacaklarını tam olarak bilememekte. Bu yazımız içerisinde TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz hakkında bilgiler vererek yapılması gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Başta SSK sorgulama işlemleri olmak üzere TC kimlik numarası üzerinden yapılması gereken tüm işlemlerin E-Devlet kapısına yaşandığını söyleyebiliriz. Kamu kurum ve kuruluşlar üzerinden alınması gereken tüm hizmetleri dijital ortama taşıyan Devlet, vatandaşlarının kuruluş binalarına gitmeden sorgulamalarını, çıktılarını tamamen internet üzerinden yapmalarına olanak sağlamakta. E-Devlet üzerinden başta SSK hakkında sorgulama işlemleri yaparak geçmişe dönük olan tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Bu kararın alınmasına neden olan durumun ise yukarıda belirttiğimiz gibi güvenlik kaynaklı durumlardan kaynaklanmasıdır. İstediği TC kimlik numarası üzerinden istediği şekilde sorgulamalar yapan birçok kişi, tanıdığı ya da tanımadığımı birçok kişinin verilerine anlık olarak ulaşabilmekteydi. Bunun önüne geçebilmek için, sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama işlemlerinin tamamını E-devlet kapısı üzerine taşıma kararı aldığını söyleyebiliriz. Alınan bu kararın oldukça yerinde olduğunu, kişisel verilerin korunması bakımından bu tür kararların her türlü hizmet için alınması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

Şifresiz olarak TC kimlik numarası üzerinden SSK ve SGK bilgilerinin sorgulanamadığını dile getirmiştik. E-devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinin nasıl yürütüldüğünden bahsedecek olursak; E-Devlet, yukarıda da belirttiğimiz üzere kamu kurum ve kuruluşları üzerinden alınan hizmetlerin dijital ortamda alınmasını sağlayan bir hizmet olarak gösterilmekte. Bu servis üzerinden sorgulama işlemi yapmak için öncelikle E-Devlet sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemleri için şifre almanız gerektiğini, şifrelerin ülke içerisinde bulunan tüm PTT şubelerinden rahat bir şekilde alındığını söyleyebiliriz. PTT şubelerine giderek, E-Devlet şifresi almak istediğinizi beyan etmeniz durumunda gişe memurunun sizden kimlik belgenizi talep ettiğini göreceksiniz. Kimlik doğrulama işleminin ardından e-devlet şifrenizi 2 TL gibi bir ücretle satın alarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

PTT şubelerinden aldığınız şifre sizlere geçici olarak verilmektedir. Sisteme PTT üzerinden aldığınız şifre ile giriş yapmanız durumunda sizlerden yeni bir şifre takip edilecektir. Oluşturacağınız şifrenin güçlü olmasına dikkat ederek unutmayacağınız bir şekilde girmeniz gerekmekte. Aksi halde oluşturduğunuz şifreyi unutmanız durumunda tekrardan PTT şubelerine giderek 3 TL’ye yeniden şifre almak durumunda kalabilirsiniz. Sisteme giriş yapmanız ile beraber yukarıda bulunan arama bölümünü “SSK” ya da “Sosya Güvenlik Kurumu” yazarak SGK’ya özel olarak oluşturulmuş hizmet sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden SGK prim sorgulama işlemlerini yapabilir, hangi gün aralarında SGK’lı olarak çalıştığınızı ayrıntılı olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmet, vatandaşların bilgilerini koruma altına almak için geliştirildiğini tekrardan hatırlatalım.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu