Ana Sayfa / Genel / Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

Tazminat Alma Şartları

Tazminat alma konusu, yıllardır birçok kişinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaz. Bu sistem, belirli yıllarda sürekli değişmekte olup uygun şekilde yeniden düzenlenmektedir. Tazminat konusunda ilk düzenleme 1999 yılında alınmış olup sigortalı olarak çalışan kişilerin tazminat almaya hak kazandıkları ifade edilmişti. 1999 yılında alınan kararda 1 yıl sigortalılık olarak çalışmak tazminat almak için yeterli olarak görülmüştü. Bu karar, işletmeden kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda aktif hale gelmekteydi. Sizden kaynaklı olmayan bir durum sonucunda işten atılırsanız alacağınız tazminat yeni bir İş bulana kadar maddi olarak size ihtiyaçlarınızı karşılamak için verilmekte. Kendi isteğiyle işten çıkan kişilere tazminat verilme konusunda bazı sınırlandırmalar getirilmiştir. Kendi isteğiyle işten ayrılan kişilerin, tazminat alabilmesi için en az 3600 günlük sigorta priminin yatmış olması gerekiyor. Bu sene ortalama olarak 15 seneye yakın bir süreyi kapsamakta. Bugün bu yazımızda kıdem tazminatı hakkında bilgiler vererek kıdem tazminatının nasıl işlendiğini dile getirmeye çalışacağız.

Tazminat Alınabilecek Koşullar

Tazminat alabilme konusunda bilgi ara işlerde giren kişiler için bu konu hakkında rehber oluşturabilecek bir yazı oluşturmak istedik. Tazminat alma konusu üç farklı dönemi kapsamakta olup her dönem için ayrı şartlar taşımaktadır. Sigorta girişi 1999 yılından önce olan kişiler bir grupta, 1999 ile 2008 yılında olan kişiler ve grupta, 2008’den sonra işe giriş yapan kişilerin ise kayıtları farklı bir dosya içerisinde tutulmaktadır. Her grubun sahip olduğu hakların farklı oldu, tazminat alabilmek için üstlenmeleri gereken durumların farklı olduğunu söyleyebiliriz. Yıl yıl olarak kategorileri inceleyecek olursak;

– İşe giriş tarihi 1999 yılında önce olan kişiler tazminat almak istemeleri durumunda en az 15 yıl sigortalı olarak çalışmaları gerektiğini, aynı zamanda 3600 sigorta prim gününü dolmuş olması gerektiğini belirtmek isteriz.
– İşe giriş tarihi 1999 ile 2008 yıl arasında olan kişilerin tazminat hakları oldukça geniş bir süreyi kapsamaktadır. Bu yıllar arasında çalışan kişilerin tazminat alabilmeleri için en az 25 yıl sigortalı olarak çalışmaları gerektiğini, bununla birlikte en az 4500 günlük primlerini yatırılmış olması aranmaktadır.
-İşe giriş tarihi 2008 yılından sonra olan kişilerin ise kıdem tazminatı alma konusundaki şartları biraz ağırlaştırılmıştır. 2008 sonrasında giren kişilerin emekli olup kıdem tazminatı almak istemeleri durumunda en az 25 yıl sigortalı olarak çalışmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bu süreç içerisinde en az 5400 günlük sigorta primlerinin de yatırılmış olması gerekmektedir.

Yukarıda üç farklı grup içerisinde kıdem tazminatı hakkında bilgiler vererek süreçlerin nasıl istediğini dile getirmeye çalıştık. Bilindiği üzere kıdem tazminatı alabilmek için kişilerin emekli olmaları şarttır. Bu nedenle birçok kişinin kıdem tazminatı alamamaktan korktuğu için mevcut çalıştıkları yerden hayır alamadıklarını, tazminat alabilmek için bazı durumlara göğüs geldiklerini görebilmekteyiz. Hatta kıdem tazminatı alabilmek için kendilerine teklif edilen daha yüksek maaşlı işleri reddeden kişiler dahi bulunmakta. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar sonucunda, mevcut işyerinde bir yılını doldurduktan sonra istifa eden kişiler farklı bir işe girmeleri durumunda da kıdem tazminatından sorunsuz bir şekilde yararlanabilmekte. Bu konu hakkında derdinizi iyi bir şekilde anlatan bir dilekçe doldurarak Sosyal Güvenlik İl Kurumlarını müracaat etmeniz gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları