Kişisel Gelişim

SWOT Analizi

İş dünyasına atılmak isteyen gençler için yüzlerce hatta binlerce iş fikri sunuluyor. Herkes iş fikrinin bütün detaylarını uygulamaya çalıştığı halde kimisi yüksek kazançlar elde ederken kimisi ise istediği başarıyı yakalayamıyor. ‘’Nerede yanlış yaptım?’’ diye düşünenler için oluşturulan SWOT analizi ise iş hayatında işletmenizin ve ya çalışmalarınızın artı ve eksilerini belirleyerek gelecekte nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında size bilgi veriyor.

SWOT Analizinin Kısa Tarihçesi ve Açılımı

Albert Humphrey tarafından 1960’lı yıllarda ortaya çıkan SWOT analizi başlarda kişilerin güçlü ve zayıf yönlerini anlayabilmek için kullanılıyordu. Zamanla geliştirilen bu analiz iş hayatına adapte edilerek günümüzdeki halini aldı.

S (Kuvvetli Yönler)

İşinizi yaparken sunduğunuz bütün olumlu yönler bu kapsama girer. Müşterilerinize sunduğunuz olanaklar, iş potansiyeliniz, büyüme hızınız ve daha pek çok kuvvetli yönünüz için buraya bir artı koyabilirsiniz.

W(Güçsüz Yönler)

Çalışmalarınızdaki eksiklikler bu kısımdadır. Mali durumunuz, çalışma hızınızın düşük olması, bilgi ve kaynağınızın yetersiz olması gibi pek çok durum olumsuz yönünüzü oluşturabilir. Bu yönleriniz için eksi işaret koymalısınız.

O(İmkanlar)

Her çalışmada bir B planı mutlaka vardır. Olanaklarınız ise sizin uygulayabileceğiniz B planlarınız olacaktır. Çalışmalarınızı nasıl daha verimli hale getireceğiniz ya da nasıl daha fazla kişiye ulaşabileceğiniz gibi detaylar imkanlarınızı oluşturacaktır.

T(Tehditler)

Gelecekte oluşabilecek tehditleri önceden görmeniz daha dikkatli adımlar atmanızı sağlayacaktır. Çalışmalarınızı değerlendirirken ileride zaman sorunu yaşayabileceğiniz ya da personel sorunu yaşayabileceğiniz her türlü tehdidi not etmelisiniz.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Swot analizi örneği hazırlayabilmek için elinize bir kağıt almalısınız. Kalem ile kağıdı ortadan yatay ve dikey olarak çizin. Oluşan 4 kutucuktan üst kısma kuvvetli yönler ve güçsüz yönleri liste şeklinde yazın. Alttaki kutuculara ise imkanlarınızı ve tehditlerinizi yazın. Tabloyu oluşturduktan sonra genel bir değerlendirme yapın.

Swot analizi yapmak kişilerin ellerindeki imkanları görerek daha verimli çalışmasını sağladığı gibi eksik yönlerini de görerek düzeltme yoluna gitmelerini sağlayacaktır. Ayrıca Swot analizi KPSS çalışmalarında da kullanılarak sınava hazırlık sürecinde kişilerin kendini değerlendirmesine yardımcı olacak niteliktedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu