Ana Sayfa / Genel / Suriyelilere Verilen Haklar

Suriyelilere Verilen Haklar

Suriyelilere Verilen Haklar

Ülkemizde kayıtlı olarak yaşam gösteren Suriyeli sayısının 3 milyondan fazla olduğu söylenmekte. Kayıt dışı verileri de hesaba katarsak bu rakamın 5 milyondan fazla olduğunu ve her geçen gün bu sayının giderek arttığını görmekteyiz. Son 10 yıldır sürekli savaşlar yaşayan Suriye, birçok ülke tarafından işgal edilmesinden dolayı güvenilir olmayan toprak olarak gösterilmekte. Suriye’de yaşayan birçok insan, en yakın sınır kapısı olan Türkiye’ye sığınarak kendilerine kucak açmalarını, çadırdan da olsa bir yer vermelerini istemiştir. 5 milyon Suriyeli, ülkemizin neredeyse her şehri içerisine yerleşerek kendilerine özel bir mahalle oluşturmuşlardır. Hatta devletten aldıkları izinler sonucunda kendilerine ait işletmeler daha yaşayan Suriyeliler, iyice ülkemize yerleşmiş durumdadır. Son zamanlarda haber kanallarına yansıyan bazı gelişmeler Suriyelilerin ülkemiz içerisinde oldukça fazla hakka sahip olduklarını göstermektedir. Bu yazımız içerisinde, Suriyelilerin sahip olduğu haklar hakkında bilgiler vererek merak ettiğiniz tüm ayrıntıları ile getirmeye çalışacağız.

Suriyelilere Sağlanan İmkanlar

Neredeyse tüm dünyaya örnek olan Türkiye, sığınmacı olarak gelen Suriye vatandaşlarına kapılarını açarak, elimden geldiği kadar yardım etmektedir. Haber ve televizyon kanalları başta olmak üzere gazeteler Suriyelilere tanınan ayrıcalıklar abartarak aslında birinin ortamı oluşturmaya çalışmaktadırlar. Sanıldığı gibi Suriyeliler öyle Çok da fazla bir hakka sahip değildir. Ülkemizdeki muhtaçlar gibi Suriyelilerde erzak yardımı, fakirlik maaşı gibi düşük miktarda ödenekler almaktadırlar. Birçok kişi Suriyelilerin aylık 10 15 bin lira gibi hiçbir iş yapmadan gelir elde ettiğini düşünmektedir. Bu olayı tamamen hikaye olduğunu, bu denli bir desteği hiçbir ülkenin kaldıramayacağın söyleyebiliriz. Bununla birlikte Suriyeli ailelerde çocukları için çocuk yardımı, süt parası gibi ihtiyaç duyulabilecek desteklerden yararlanmaktadırlar.

Ortalama olarak ülkemize ilk giriş yapan Suriyeliler 5. yılını doldurduklarından dolayı yasal olarak vatandaşlık almaya hak kazanmışlardır. Bu durumun ülkemizde sınırlı olmadığını, dünya üzerinde nereye giderseniz gidin 5 yıl gibi bir süre ile o ülkede yaşarsanız vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz. Bu nedenle Türk vatandaşlığına geçen Suriyeliler bizlerin sahip olduğu tüm haklara sahip olmaktadırlar. Sosyal medya üzerinden Suriyelilerin belediyelerden, Kızılay’dan, AFAD’dan destek aldığına dair yapılan paylaşımların tamamen asılsız olduklarını söyleyebiliriz. Devlet, sadece mülteciler konusunda belirlediği tablolar üzerinden her Suriyeliye belirli bir oranda ödenek vermektedir. Bu ödenek yüksek nüfustaki aileleri geçimlerini sağlama konusunda çok da iyi değildir.

Suriyelilerin Çalışma Sistemi

Ülkemizdeki birçok kişi, Suriyelilerin gelmesiyle sahip oldukları işlerden atıldıkları ifade etmekte. Çalışma sistemini yerle bir ettiği iddia edilen Suriyeliler, Türk bir işçinin bir günde aldığı yevmiyenin üçte biri kadar yevmiye almaya razı olarak çalıştığı ifade edilmekte. Özellikle inşaat sektörü bu konuda yerle bir olmuş gibi gösterilmektedir. Çalışanların günlük 100 -150 lira aldığı inşaat sektöründe Suriyeliler’in gelmesiyle birlikte ücretlerin 50 liraya kadar düştüğü ifade edilmekte. Oysa bu durumun arz talebe göre meydana geldiğini, ülkemizdeki mültecilerin iş yapısına ve ücretlere herhangi bir müdahalelerinin bulunmadığını söyleyebiliriz. Sektörlere Hiç mi zararları yok diye soracak olursanız elbette ki bu kadar büyük bir nüfus yoğunluğunun işle işlere zararlar meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Suriye’deki iç savaşın bitmesi ile ülkelerine dönecekleri düşünülen Suriyeliler, dönmezler ise o zaman ekonomiye büyük bir zarar meydana getirebilirler. Türkiye, her zaman bugünlerdeki verdiği desteği ileri ki zamanlarda da verecek değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları