Süper Bilgisayar Summit

Süper Bilgisayar Summit

Bilgisayarların hayatımıza girmesi ile iş yaşamımız çok kolaylaştı. Aylar sürecek işlemleri saniyeler içinde yapabiliyoruz. Sadece bilgisayarlar vasıtası ile yapabileceklerimiz bunlarla da sınırlı değil. Bu güne kadar bir çekirdekli, 4 çekirdekli 8-16 çekirdekli işlemciler gördük ve saniyede baş döndüren hızlarda çalışan milyonlarca transistör barındıran bu küçük yapılan neler yapabilecekleri karşısında hayretler içinde kaldık. Ama bu teknoloji haberi biraz farklı. Bu kez süper bilgisayar Summit makalemizin konusu oluyor.  Süper bilgisayar Summit, yer yüzünde yaşayan 7 milyar insanın yapabileceği işlemleri aynı anda 1 saniyede yapabiliyor.  Bu teknoloji canavarı Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında barındırılıyor. Elektronik elemanların tümünde var olan bir sorun, bu bilgisayar için de varlığını koruyor: Isınma sorunu!

Tüm elektronik devreler, kabul edilebilir ısıların üzerine çıkmadığı sürece stabil çalışabilir ve işimizi fazlasıyla görebilirler. Ancak ısınma sorunu onların en büyük düşmanıdır. Summit adı verilen bu süper bilgisayarın da sorununu gidermek için dakika başına 4000 galon soğutma suyu, sisteme boşaltılıyor. Sırf soğutma amacı ile 4000 galon/ dk performansı harcanıyor. Bu bilgisayar canavarını barındırmak için laboratuvar 2 tenis kortu büyüklüğünde inşa edildi.  İşlemcisi ise 200 katrilyon işlemi 1 saniyede gerçekleştiriyor.  Çin’de bile en gelişmiş bilgisayarın 3 katı kadar hızlı işlem yapan bu bilgisayar, Çin yapımı Wuxi bilgisayarı geçti.

 

Summit Nasıl Çalışıyor

Dev bir bilgisayar yapmak için tek bir işlemci yeterli değildir. Bunun için 4608 adet işlemci tümleşik olarak entegre edildi ve hepsinin gücü birleştirildi. Kabaca bu bilgisayara 4608 çekirdekli bilgisayar diyebiliriz. Bu bilgisayar, yapay zeka odaklı uygulamalar için geliştirildi. Sadece işlemcisi değil RAM kapasitesi de muazzam hızda olan bu sistemde, her düğüm başına 512 GB hızına sahip olan RAM kullanıldı. Sistemin Biyoenerji keşiflerinde yardımcı olarak kullanılması da planlar arasında yer alıyor. Summit bilgisayarın fiyatı ise 200 milyon dolar civarında ancak bu rakam resmi değil. Hem nötrinoların keşfi , hem biyolojik araştırmalar hem de yeni enerji kaynaklarının bulunması için var olan tüm araştırmaları ve analizleri yapmaya hazır olan bu devasa bilgisayar sayesinde, bilim ve teknoloji daha hızlı adımlar atabilecek.

Summit pc, süper bilgisayar, en hızlı bilgisayar, en hızlı işlemci,

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button