Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Stresle Başa Çıkmanın İpuçları

Stresle Başa Çıkmanın İpuçları

Stresle Başa Çıkmanın İpuçları

Stres seviyenizi yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olmak adına bu makalemizde sizlere bazı ipuçları vermek istedik. Konuyu uzatmadan hemen stresi yenmek için en kolay uygulanabilir ip uçlarına değinelim. İşte stresle başa çıkma ipuçları…

Kafein, Alkol ve Sigaradan uzak durun
Nikotin tüketiminizi ve kafein ve alkol içeren içeceklerinizi bir kenara bırakmayı deneyin bunlar keyif verici görünürler ama stresi tetiklerler. Alkol, büyük miktarlarda alındığında bir depresan etki gösterirler.

Karbonhidratlar ve Stres
Karbonhidratlar dediğimizde  şekerler ve GI glisemik indeksi büyük olan besinler akla gelir. Yedikleriniz stres seviyenizi de etkiler. Karbonhidratları abartılı olarak tüketmeniz, fiziksel sağlığınızı bozar. Fiziksel sağlığın bozulması başlı başına bir stres kaynağıdır.

Siyah beyaz düşünceden vazgeçin

Her şeyi sadece siyah ve beyaz diye ayırmayın, hayatın gri tonları da vardır. Kesin kabul ve kesin reddetme sizi strese sokar. Hayatı akışına bırakın ve gri renkli sürprizlere de hazır olun.Hayat sürprizleri sever. Sizin sevmediğiniz sürprizlere de hazırlıklı olmalısınız.

Stresi olumlu bir deneyim olarak algılayın

Çalışmalar, stresin sağlığa zarar verdiği inancının bu durumla başa çıkabilme yeteneğimizi olumsuz etkilediğini göstermektedir. Tabii ki, yüksek psikolojik istikrarı olan insanlar da stres belirtileri yaşar: çarpıntı, terleme gibi. Ama onların tepkileri daha sakindir. Şöyle ya da böyle her olay gelip geçer. Önemli olan fırtına geldiğinde, nasıl bir duruş sergileyeceğinizdir.

Kendinizi her şeyi kontrol edemeyeceğiniz gerçeğine Alıştırın
Etkileyemeyeceğiniz hayatı kontrol etmeye ve planlamaya çalışarak çok fazla enerji harcarsınız. Sonunda, sadece hayat bildiğini okur ve bu durum sizi yorar. Sizi belirsizlikler içinde bırakır.Hayatı kontrol edemeyeceğimizin farkında olmak, stresten özgürlüğe doğru atılan bir adımdır.

Geçmişe Takılmayın
Her ne olduysa olmuştur, geçmiş kontrol edilemez, geri getirilemez, gelecek de kontrolümüz dışındadır. Her an bir sürpriz tüm yaşamınızı değiştirebilir. siz sadece değiştirebileceğiniz anı yaşayın ve her ana hakkıyla asılın. Sadece an, değiştirilebilir ve hareket alanınız sadece şimdiki andır. Yapılan hataları anımsamak size acı verir. Onları bırakın, gitsinler.

Mükemmellik için çabalamayın
Mükemmelliğin sağlanamayacağı gerçeğine kendinizi bırakın. Kimse mükemmel değildir bu nedenle insanların mükemmel olması gerektiği düşüncesine kapılmayın. Kendinize bakın, siz ne kadar mükemmelsiniz?

Kendinizi suçlamayın
Hayat öngörülemez sürprizlerle doludur, acı ve tatlı olaylar peş peşe gelir gider.. Tüm başarısızlıkların sadece geçici olduğunu bilmeniz gibi, tüm başarıların da geçici olduğunu bilin. Yaşama bağlanmayın, o gelip geçer. Aslında o yerinde kalır, siz gelip geçersiniz. bunu idrak etmek ise aydınlanmak demektir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları