Star Wars’ın Gerçek Hayatta Bilim İle Açıklanması

Dünyada oldukça popüler olan ve çoğu insanın fanatiği olduğu Star Wars markası birçok açıdan oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Filmlerden animasyon serilerine birçok ürünü olan bu serinin ilgi çeken noktası ise gelecek temasın iyi işlemesinden kaynaklanıyor. Bazı bilim adamları ise bu konuları fazla ciddiye almış olmalı ki filmdeki teknolojileri anlamamız için açıklama gereği duymuşlar. Bazı teknolojiler ise keşfedilmiş durumda.

ışın Kılıcı


Çoğu insanın ışın kılıcının olmasını ister ama Harvard ve MIT`ten oluşan bir grup bilim adamı, ışın kılıcını icat edebilmek için araştırma yürütüyorlar. Böyle bir icadın faydası mı yoksa zararımı olur tartışılır. Tabi günümüzde bu pekte mümkün olmayacak iş için gerçekten bu kadar emek harcamak neden diye sormak istiyor insan.

Lazerli Gemiler

Tabiki lazer silahları günümüzde icat edildi. Oldukça tehlikeli olan bu silahları daha tehlikeli kılan ise ABD`de bulunması. Belki uzayda uçmayı başarabilen bir gemi daha yapılmadı ama lazer atan silahlar icat edildiği söylenebilir.

Otonom Savaş Jetleri

İnsansız hava araçları keşfedileli oldukça uzun bir zaman geçti. Ülkemizde de kullanılan bu teknolojinin temel amacı araştırmak ve tehlikeyi yok etme üzerine. Artık savaşlar meydanlarda ve cesaret yerine bu tarz aletlerle yürütülmesi gelecekte savaşların filmdekine benzeyeceğinin kanıtı olsa gerek.

Evrensel Çevrim Cihazları

Farklı dilleri öğrenmeden anlamak Star Wars filminde bir cihazla mümkündü. Tabi zamanın geçmesiyle gerçeğe dönüşmeye başlayan bu teknoloji aslında şu anda kullanılan teknoloji ürünlerden bazıları. Tabiki filmdeki kadar başarılı olmasa da gelecekte daha fazlasını vaat eden bir teknoloji olduğu kesin.

Elektromanyetik Tahrik Cihazları

Star Wars filmlerinde gemiler için temel güç ölçütü boyuttan çok işlev olmuştu. Elektromanyetik tahrik gücü geminin temel gücünü yansıtıyor. Günümüzde de artık teknolojilerin gittikçe küçülmesi aslında bu düşünceyi kanıtlar nitelikte.

Droidler

Yapay zekanın gelişmesi bazı insanları korkuturken bazı insanlar için umut vadeden bir teknoloji. Star Wars filminde de kendi bilincine sahip robotları gördük. Günümüzde de üretilmesi amaçlanan bu robotların var olması için daha önümüzde alınması gereken uzun bir yol var.

Luke’un Protez Kolu

Filimde Luke bir kolunu kaybeder ve bunun sonucunda metalden yeni bir protez kol taktırır. Üzerinde geniş araştırmalar yürütülen protez kollar halen filmdeki kadar başarılı bir şekilde çalışmasa da, bir bilim adamı fanatik olmasından olsa gerek ki Luke`un koluna benzer bir kol üretti.

Hyperdrive

Işık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşlaması ve bu hızlarda hareket edebilmek filmdeki gibi olmasa da üzerinde çalışılan bir durum. Filmdeki gibi olması pek mümkün değil ancak belli bir hız seviyesinde iken kat edilen mesafe azalması uzayda yolculuk için bulunması amaçlanan bir teknoloji.

Yürüteçler

Yürüyen kamyon her ne kadar yürüyen uçak kadar kulağa saçma gelse de soğuk savaş zamanı benzer bir araç icat edildi. Tekerleklerin zorlandığı arazilerde kullanılmak üzere icat edilmiştir. Kullanışlı ama yine de filmdeki kadar başarılı değil.

Yıldız Savaşları – esque exoplanets

Samanyolu galaksisindeki gezegenlerin bazıları keşfedildiyse de hala uzayda keşfedilmesi gereken milyarlarca gezegen var. Bu keşfedilen gezegenlerden hiçbirinde gelişmiş yaşam formu bulunamadı. Belkide gezegende yalnızız. Bu da bakılması gereken bir nokta.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button