SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma

SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma

İnsanlar, gerek eğitim hayatından sonra gerekse hiç eğitim almadan iş hayatına atılmaktadırlar. İş verenler ya da kurumlar, kişilerin gerek sağlık gerekse gerekse emekliliklerinde rahatlıklar yaşamaları için sigortalar yaparak çalışanlarının güvence altına almaktadırlar. Bazı dönemlerde farklı işyerlerinde çalışan kişiler, hem SSK hem de Bağkur yaptırmakta olup karışık bir sosyal güvenceye tabii tutulurlar. Her iki kurumdan farklı prim günlerine sahip olan kişiler, emeklilik dönemlerine gelmelerine yakın her iki kurumdaki prim günlerini birleştirerek daha erken süreçte emekli olmak istemektedirler. Bu konuda emekli olmadan en az 12 ay olmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek her iki kurumda bulunan günlerinizi birleştirmenizi dile getiren bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Bazı kişiler, SSK ile Bağkur günlerini birleştirmeleri durumunda zarar göreceklerini düşünmektedirler. Bu konuda bir endişe yaşamanın yersiz olduğunu, prim günlerini birleştirmenin herhangi bir zarar meydana getirmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Toplum içerisinde genel olarak SSK’dan emekli olmanın daha kolay ve avantajlı olduğu düşünülmektedir. Her iki sosyal güvencenin de aslında aynı avantajlara sahip olduğunu, aralarında sadece ücret farklarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Sosyal güvence bakımından eşit olan kişiler, emekli olmaları durumunda birbirlerine oranla biraz farklılıklar bulunduğunu söyleyebiliriz.  SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma işlemi 2008 yılında çıkartılan bir yürürlülük ile faaliyete geçirilmiş olup hepsi tek bir çatı altında toplanmıştır. 2008 yılından sonra çalışma hayatına atılanların herhangi bir birleştirme işlemi yapmalarına gerek yokken 2008 yılı ve öncesinde farklı kurumlarda çalışan kişilerin birleştirme yapmaları önerilmektedir.

SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma Başvuru Nasıl Yapılır?

SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma işlemi yapmak isteyen kişiler, ilk olarak il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumlarına gitmeleri gerekmektedir. İlgili personel dairesine giderek yazılı olarak dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçe içerisinde SSK ve Bağkur Hizmet Numaralarının kesinlikle bulunması gerekmektedir. Bu gibi önemli bilgilere yine Sosyal Güvenlik Kurumunda detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlem, kişilerin kendi istekleri dahilinde yapılmaktadır. Eğer malullük, iş kazası, ölüm, hastalık gibi durumlardan dolayı hizmet birleştirip erken dönemde emekli olmak isteniyorsa SGK bu gibi durumlarda SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma işlemlerine izin vermemektedir. Başvuru yapılması durumunda işlemlerin sonucu erdirilme süresi değişiklik göstermekte olup oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır. Bu nedenle kişilere emekliliklerinden en az 1 yıl önce başvuruda bulunmaları gerekiyor. Pirim günlerinin birleştirilmesi ile daha kısa sürede emekli olabilir, emekli ücretinizde ufak bir artışlar meydana gelebilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi SSK’dan Bağkura Gün(Prim) Aktarma işlemi sadece 2008 yılı öncesindeki prim ve günleri kapsamaktadır. 2008 yılında SSK, Emekli Sandığı ve Bağkurun tek çatı altında toplanmasından dolayı birleştirilme işlemi yapılmadan tüm hizmetlerin aynı çatı altından yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button