Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Spinal Sezeryan Nedir?

Spinal Sezeryan Nedir?

spinal sezeryan nedir

Spinal Sezeryan Nedir?

Spinal sezeryan nedir, sorusuna cevap vereceğiz. Sezeryan, doğum yapacak annenin fiziki olarak normal doğuma uygun olmaması durumunda bebeğin ameliyat ile alınmasıdır. Sezeryan çok fazla tercih edilmeyen ve sadece zorunlu durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Bu sebeple doktorlar sezeryanı hep ikinci seçenek olarak düşünmektedirler. Sezeryan yapılırken de farklı uygulamalarla anne ameliyata alınmaktadır. Bu yöntemlerde asıl amaç annenin ve bebeğin en az zarar gördüğü ve etkilendiği yolu bulabilmektir. Sezeryan sırasında uygulanan anestezi spinal ve epidural olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Bu iki anestezinin birbirinden farkı bulunmaktadır. Spinal Sezeryan uygulamasının çok daha sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Spinal Sezeryan Neden Tercih Edilir?

Spinal Sezeryan uygulaması ile anne ameliyat sırasında tamamen uyanık olmaktadır. Bu ameliyat sonunda annenin bebeği hemen görebilmesi sebebiyle normal doğumuna en yakın uygulama olarak spinal sezeryan uygulanması olarak bilinmektedir. Bu anestezi hastanın bel omurlarının arasına enjeksiyon ile anestezi uygulanması olarak tanımlanabilmektedir. Bel omurlarının alt kısımdaki bölgeyi uyuşturduğu için hasta ameliyat sırasında kendinde olmaktadır. Vücudun sadece alt kısmının etkilenmesi sebebiyle anestezi sırasında verilen ilaç çok daha az zarar vermektedir.

Spinal sezeryanı özellikle kalp ve solunum konusunda sıkıntıları ola kişiler tercih etmektedir. Bu uygulamanın sonunda hasta 3-4 saat kadar uyuşukluk hissetmektedir. Daha sonrasında anne bebeğini kucağına alabilmekte ve emzirebilmektedir. Bu durum Spinal sezeryanın avantajları olarak açıklanmaktadır.

Spinal Sezeryanın Uygulanması

Spinal Sezeryan nedir, sorusuna cevap verdik. Şimdi ise uygulanmasına geçelim. Bu tip sezeryanlar alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Hasta uygulama öncesinde tedirgin olabilmektedir. Anne çocuğu ile sağlık sıkıntısı olup olmayacağı merak edebilmektedir. Bu durumda uygulama öncesinde doktor tarafından anneye bilgi verilmelidir. Bu annenin kaygısını azaltacağı için anestezi uygulaması çok daha kolay olacaktır. Spinal Sezeryan uygulamasında şu aşamalar bulunmaktadır:,

  1. Aşama: Anne adayı oturur vaziyette dururken başının göğüs kısmına doğru iyice eğer. Bel kısmı antiseptik sıvı ile güzelce temizlenir ve enjeksiyona hazır hale getirilir. Bu temizliğe dikkat edilmelidir. Ameliyat sırasında annenin ve bebeğin enfeksiyon kapmaması için gerekli tüm dezenfekte işlemi uygulanmalıdır.
  2. Aşama: Enjeksiyon için çok ince uçlu bir iğne kullanılır ve önce cildin üst kısmını uyuşturacak iğine yapılır. Bu uyulama acı vermemektedir.
  3. Aşama: Bu aşamada bel kısmındaki omurlar arasından giriş sağlanır ve bu giriş yapılan kısımdan ağrı kesici ilaçlar ve anestezi maddesi verilir. Bu uygulama sırasında annenin hareket etmeden durması uygulamayı daha sağlıklı hale getirecektir. Uygulamadan kısa bir süre sonra vücudun alt kısmında uyuşma oluşmaya başlayacaktır. Uyuşma yeterli hale gelince ilaç verilmesi sonlandırılacaktır. Artık anne adayı dokunulduğunda hissetmeye ama acı hissetmemeye başlayacaktır.

Spinal Sezeryan Kimlere Uygulanmaz ve Yan Etkileri Nelerdir?

Spinal Sezeryan nedir, sorusuna cevap verdikten sonra, kimlere uygulanmadığına dair bilgi verelim. Bu sezeryan türü özellikle kan pıhtılaşması sorunu yaşayan hastalarda yapılmamaktadır. Bunun yanında yine bu uygulama bel kısmında herhangi enfeksiyon bulunan anne adaylarına yapılmamaktadır. Bütün bu önlemler hastanın anestezi sonrasında çok daha büyük sorunlarla karşılaşmaması içindir.  Spinal sezeryan sonrasında hastalarda başağrısı, bulantı, kusma ve tansiyon düşüklüğü görülebilmektedir. Ameliyat sonrasın verilen serum ile bu şikayetler en aza indirilmektedir.

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? başlıklı makalemizde hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte mide bulantısı nedenleri ve hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları