Ana Sayfa / Genel / Sözleşmeli Er Maaşları

Sözleşmeli Er Maaşları

Sözleşmeli Er Maaşları

Askerlik, her erkek evladını bir vatan borcu olarak üstlenmesi gereken en kutsal görevlerden birisi olarak gösterilmekte. Her yıl binlerce genç, sorumlu olduğu askerlik vazifesini yerine getirmek için Türk Silahlı Kuvvetlerine başvurarak askerlik işlemlerini başlanmaktadır. Türkiye, silahlı ordu bakımından dünyanın en güçlü Devletleri arasında yer almakta. Hem karada, hem denizde hem de havada oldukça güçlü
Birimler oluşturan Türk Silahlı Kuvvetleri, her geçen gün savunma sistemlerini ve saldırı sistemlerini geliştirmeye devam etmekte. Türk ordusuna genel olarak baktığımızda, bünyesinde yer alan personellerinden birçoğunun askerlik vazifesini yerine getiren erkeklerden oluştuğunu görmekteyiz. Bu durumun olumlu yönlerinin kadar birçok olumsuz yönlerinin bulunduğu da tespit edilmiştir. Kalıcı bir askeri personele sahip olamayan TSK, profesyonel askeri oluşum oluşturabilmek adına sözleşmeli er sistemini hayata geçirmiştir.

Mevcut durumda çalışan subay kadrosunun yeterli olmadığını bu nedenle kalıcı bir ordu kurabilmenin en kısa yolunu sözleşmeli er sistemi ile sağlanabileceğini düşünen TSK, hem yeni bir istihdam alanı oluşturmuş hem de istediği sonuca en kısa sürede ulaşmanın yolunu bulmuştur. İş hayatı içerisinde istediği sonucu oluşmayan birçok genç Milli Savunma Bakanlığı altında askeri personel olarak çalışmak için sözleşmeli er ilanlarına başvurmayı düşünmekte. Bu yazımız içerisinde, sözleşmeli er hakkında bilgiler vererek çalışma sistemleri ve maaşları hakkındaki merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız. Yukarıda da belirttiğimiz üzere profesyonel bir askeri kalbi oluşturulmak üzere hayata geçirilen sözleşmeli er sistemi maksimum 7 hizmet yılı üzerinden sağlanmakta. Yapılan başvurular sonucunda sözleşmeli erliğe kabul eden kişiler, 7 yıl gibi bir çalışma süresine sahip olup, bu senenin tamamlanması ile birlikte emekli olmayı hak kazanabilmek dediler. Görev yerleri tamamı ile Doğu bölgelerinde olup daha çok operasyonel çatışmaları destek verebilmeleri için özel olarak yetiştirilmektedirler.

Sözleşmeli Er Maaşları

Sözleşmeli erler, maksimum 7 yıl ne diyor çalışmaktadırlar. İsteğe göre bir yıl bile çalışan erler, çalıştıkları süre üzerinden tazminat almaya hak kazanabilirler. Ortalama olarak 1 sözleşmeli er minimum olarak 3,000 TL ile göreve başlamaktadır. Sadece bu maaş ile geçimlerini sağlayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Görev süreleri içerisinde sürekli özel görevleri çıkan sözleşmeli erler aylık olarak maaşları kadar ek olarak bir de prim almaktadırlar. Ortalama olarak 6 gün nereye gider maaş sözleşmeli erlerin biçimleri için oldukça yeterli bir miktar olarak gösterilmekte. 1 yıl çalışan sözleşmeli er, görevden ayrılmak istemesi durumunda 8,500 TL tutarında bir ikramiye almaktadır. 7. yılını doldurarak emekli olmaya hak kazanan bir sözleşmeli er ortalama olarak 90,000 TL’lik bir ikramiye almaktadır. Görev süresi içerisinde sürekli operasyonlarda olmalarından dolayı maaşlarından 1 TL bir de harca Yazmaya vakit bulamayan sözleşmeli erler, görev süreleri ne tamamlanmasıyla oldukça yüksek bir miktarda bir birikime sahip olmaktadırlar. Bu rakamlar, her yıl değişmekte olup zamlanarak daha da yükselmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları