Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir

Soğan suyu tüketmek birçok rahatsızlığa iyi gelir. Mide kasılmalarını azaltıcı etkisi vardır. Göz rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Vücudumuzda ki kötü kolesterol seviyemizi düşürür. Bazı alerjilerin olmasını önler. Soğan suyunun içerisinde demir bulunduğundan anemi rahatsızlığı olan kişilerin tedavisinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Öğünlerimizin birinde de olsa soğan tüketmek kalp ve damar sağlığımızı korur. Romatizma gibi iltihaplı olan hastalıkların yaşanma riskini azaltır. Gut hastalığı olan kişilere de soğan suyu tüketmeleri önerilir. Soğan suyunun antiseptik özelliği bulunmasından dolayı tüberküloz gibi birçok hastalığa yakalanma riskimizi azaltır. Soğan suyu tüketen kişilerin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığı azalır. Soğanı çiğ ya da suyunu içerek tüketmemiz vücudumuzdaki kan basıncımızın seviyesinin düşmesine neden olur.  Soğan tüketen kişilerin LDL kolesterolünün düştüğü görülmüştür.

Kalp krizi riskimizi de soğan tüketerek azaltırız. Günde bir adet soğan yemek tromboz seviyemizin düzelmesine yardım eder. Soğan suyunu düzenli olarak tükettiğimizde kolonumuzda iyi bakteri oluşturur ve böylece kolon riski olmamızın önüne geçer. Soğan tüketmek midemizde oluşan gaz şişkinliklerini azaltıcı etkisi vardır. Kabızlık sorunu yaşamamıza engel olur. Şeker hastası olan kişilere soğan yemeleri söylenir böylece vücutlarındaki insülin seviyesini azaltabilirler. Soğanın idrar söktürücü özelliği bulunduğundan idrara çok sık sıkamayan kişiler tarafından tercih edilir. Bazılarımız için kulak çınlaması çok rahatsız bir durumdur. Böyle bir sorunla karşılaştığımız zaman soğan suyuna bir parça pamuk batırın ve soğan suyuna batırmış olduğunuz pamuğu kulağınızın üzerine koyun. Kulak çınlamanızın hafiflediğini göreceksiniz.  Saç çıkarmak içinde soğandan faydalanılır. Saç derinize soğan suyu ile masaj yaptığında saçlarınızın çıkmasına yol açarsınız.

Kemiklerinizin erken yaşta zayıflamasını engellersiniz. Osteoporoz döneminde olan kişilere de soğan suyu tüketmeleri söylenir. Kış mevsimi geldiğinde hiçbirimiz gribe yakalanmak istemeyiz. Onun için soğan suyunu bal ile karıştırıp tüketmeniz faydalı olacaktır. Cildinizde bulunan akneleri geçirmek için de bal ile soğan suyundan faydalanabilirsiniz. Öksürüğünüz varsa yine soğan suyu ile balı karıştırarak içtiğinizde öksürüğünüz kesildiğini göreceksiniz. Arı sokmasından dolayı oluşan şişliğe soğan suyu sürdüğünüzde şişliğin azaldığını göreceksiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button