Sivrisinek Isırığı Şişliği Nasıl Geçer ?

Sivrisinekler yaz mevsiminin başlamasıyla çoğalan canlılardır. Genelde ağaçlık, ormanlık, bataklık ve lağım gibi yerlerde yaşarlar. Çok oldukları yerlerde insanlara büyük rahatsızlık verirler. Sivrisineklerin zararlarından korunmak için düzenli olarak ilaçlama yapmak gerekir.

Sivrisinek ısırığı

Sivrisineklerin sadece dişi olanları ısırır. İki parçadan oluşan hortumları vardır ve biri diğerinin üzerinde kayarak ısırdığı canlının derisine girer. Isırma sırasında ısırdığı canlının rahatsız olmaması için tükürüğüyle uyuşturucu bir salgı salgılar. Bu salgı deride uyuşturma etkisi yaptığı için sinek kanı emene kadar ısırdığı canlının bundan haberi olmaz. Ayrıca sivrisinek bu ısırma işlemi sırasında tükürük salgısıyla beraber hastalıklar da bulaştırabilir. Bu hastalıklardan en bilineni sıtma hastalığıdır. Sıtma hastalığı taşıyan sivrisinekler daha çok ekvator bölgelerinde yaşarlar.

Sivrisinek ısırdığı yere ısırdığı canlı bunu hissetmesin diye tükürüğüyle birlikte bir salgı salgılar. Bu salgı ilk etapta ısırdığı canlıya hiçbir şey hissettirmez fakat zamanla insan derisindeki protein algılayan yapılar sivrisineğin tükürüğünü ve tükürüğün bileşiğini çözerek alerjik reaksiyon oluşturmaya başlar. Bu oluşan alerjik reaksiyonlar sonucunda kaşıntı meydana gelir.

Sivrisinek ısırığı ve şişliği nasıl geçer?

Sivrisinek ısırığı ve şişliğine en iyi gelen doğal yöntem tuzdur. Sivrisineğin ısırdığı yer ıslatılır ve üzerine bir miktar tuz konur. Tuz ısırılan bölgede biraz bekletilir. Su kuruduktan sonra kaşıntının ve şişliğin azaldığı görülür. Sivrisinek ısırık ve şişliğinin tuz yardımıyla geçmesinin sebebi tuzun deride kaşıntı yapan kimyasalları emmesidir.

Sivrisinek kaşıntısı ve şişliğine iyi gelen diğer bir yöntem ise sivrisineğin ısırdığı yerin soğuk suyla yıkanması ya da o yer üzerinde bir süre buz bekletilmesidir. Buz eridikten sonra ısırılan bölge temiz bir havluyla temizlendikten sonra şişliğin indiği ve kaşıntının azaldığı görülür.

Doğal yöntemlerin yanında tıbbi yöntemlerle de sivrisinek ısırığının kaşıntısını ve şişliğini geçirmek mümkündür. Eczanede satılan yetişkin aspirini kıvam alıncaya kadar eritilir. Daha sonra şişliğin olduğu bölgeye sürülür. Aspirin şişliğin olduğu yerde bir süre bekletilir. Aspirin temizlendikten sonra şişliğin indiği gözlemlenir.

 

Related Articles

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button