Ana Sayfa / Sağlık / Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemi ile ortaya çıkmaya başlayan sivilceler, hormon düzensizliği ya da yağlı cilt yapısına göre kişilerin hayatları içerisinde sürekli var olmaya çalışmaktadırlar. Genel olarak dış görünüme büyük oranda zarar veren sivilceler, insanların canlarını sıkarak dışarıya çıkma olan isteklerini tamamen yok etmektedir. Sivilceler ile bir şekilde mücadele eden kişiler, bir yandan da oluşan sivilce izlerinin gidip gitmeyeceğini merak etmektedir.

Sürekli olarak sivilceleri ile oynayan, erken dönemde iken sivilcelerini patlatan, cilt bakımına yeterince önem vermeyen kişilerde sivilce izlerinin kalıcı bir şekilde yer aldığını söyleyebiliriz. Bazı durumlarda sivilcelerine ellemeyen, patlatmaya dahi teşebbüs etmeyen kişilerde dahi meydana gelen sivilcelerin kalıcı izler bıraktığı görülmektedir. Bazı durumlarda ise meydana gelen sivile yaralarını iz olarak gören kişiler bulunmaktadır. Sivilce yaraları geçici olup belirli bir süreden sonra kişilerin rahat bir nefes almalarına olanak sağlamaktadır.

Sivilce İzlerinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer sorusundan ziyade sivilce izlerinden nasıl korunmak gerektiğinden de bahsetmeye çalışalım. Sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olan etmenin cilt gözeneklerinin tıkanması olarak gösterilmektedir. Bu nedenle kişilerin ergenlik dönemlerine girmeden önce düzenli bir şekilde cilt temizleme alışkanlığı edinmeleri gerekmektedir. Her sabah yüz yıkamanın bir bakım yöntemi olmadığını, cilt maskeleri ya da kozmetik ürünlerden yardım alınması gerekildiğini dile getirmek istiyoruz.

Cilt temizleme konusunda da bilgili olmanız gerekmektedir. Cilt yapınıza uygun seçimlerin yapılmaması durumunda gözeneklerinizi daha fazla tıkayabilir, sivilce oluşumlarının daha hızlı bir şekilde gelişmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle cilt yapınızı keşfederek cilt yapınıza uygun bakım ve temizleme yöntemlerini öğrenmeniz gerekecektir. Aşırı fazlalaşan sivilceler için alternatif çözüm önerilerinden ziyade uzman kontrolünden geçerek profesyonel destek almanız gerektiğini ifade edelim. Buraya kadar herşey tamam ise artık Sivilce izleri nasıl geçer sorusuna cevaplar vermeye başlayalım.

Sivilce İzleri Ne Zaman Geçer?

Sivilce izleri ortalama olarak cilt yapısına göre 6 aya kadar kalıcı bir şekilde etki gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu sürecin tamamlanması ile beraber sivilce oluşumunun da azaldığını ve mevcut sivilcelere dair izlerin de kaybolmaya başladığını söyleyebiliriz.  Bu konuda sizlere naçizane tavsiyemiz ne olursa olsun sivilceli kişilerin güneş ışınlarına maruz kalmamalarıdır. Sivilce döneminde iken güneşten durmanız gerektiğini, zararlı UVB ışınlarının sivilcelerin kalıcı izler oluşturmalarına neden olmaktadırlar. Kesin olarak izlerin tamamen silinme süreci 2 yıla kadar sürebilmektedir.

Sivilce izlerinin giderilebilmesi için bazı maske önerilerinin paylaşıldığını görebilirsiniz. Bu maskeler cilt yapılarına göre farklı hazırlandığını, ilk olarak sahip olduğunuz cilt yapısını öğrenmeniz gerektiğinizi belirtelim. Cilt yapınıza uygun maske uygulamanız durumunda sivilce izlerini daha erken bir sürede yok edebilirsiniz. Tabii bu konuda profesyonel uzman desteği almanın daha önemli olduğunu da eklemeden geçmek istemiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tetradox Kullananlar Yorumları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları